poniedziałek, 13 marca 2017

"Do usług, madame!"...


Tytuł: Mistrzowie kabaretu. Marian Hemar i Fryderyk Járosy . 
Autor: Anna Mieszkowska
Opracowanie graficzne: Maryna Wiśniewska
Wydawnictwo: Zwierciadło
Ilość stron: 368 / oprawa twarda


Za książkę serdecznie dziękuję Księgarni Tania Książka:)

Witam i zapraszam na recenzję biografii, literatury faktu, reportażu - zapraszam do świata kabaretu przedwojennego, międzywojennego i powojennego.

Na początek...

Anna Mieszkowska - autorka książek o kabarecie międzynarodowym, o "teatrze na emigracji" i biografii. Np. Ja kabareciarz. Marian Hemar od Lwowa do Londynu; Była sobie piosenka...: gwiazdy kabaretu i międzywojennej Melpomeny; Jestem Járosy! Zawsze ten sam... . Ukończyła PWST im. Aleksandra Zelwerowicza.

            Książka Anny Mieszkowskiej, choć zatytułowana wyraźnie - Marian Hemar i Fryderyk Járosy, nie opisuje tylko życia tych dwojga. Jest obszerną relacją z rozwoju i działalności  dawnego kabaretu. Oczywiście wszystkie tzw. wątki wytoczone w niniejszej książce krążą wokół wspomnianych wyżej nazwisk, ale jednocześnie stanowią niewątpliwie bogate źródło informacji osobnych. Mam tu na myśli opisaną twórczość i osobę np. Marii Modzelewskiej, Hanki Ordonówny, Miry Zimińskiej, Jadzi Andrzejewskiej, Jana Kiepury, Bogdana Urbanowicza, Eugenii Maglerówny, Heleny Kitajewicz i wielu, wielu innych artystów. 
Sam Marian Hemar to autor wielu piosenek - Kiedy znów zakwitnął bzy, Może kiedyś innym razem, Nikt, tylko ty. Był komediopisarzem i satyrykiem.  Urodził się w rodzinie żydowskiej w 1901 r. we Lwowie, a zmarł w Dorking w 1972 r. Studiował medycynę i filozofię we Lwowie. W 1925 roku przeprowadził się do Warszawy i tam współpracował z Julianem Tuwimem, Lechoniem i Słonimskim. Może trudno w to uwierzyć, ale jest autorem około 3000 piosenek - można posłuchać:)
Był również współpracownikiem Wiadomości Literackich i dyrektorem teatru Nowa Komedia.
Po wybuchu wojny wyjechał do Rumunii. Walczył w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich, prowadząc także działalność kulturalno - oświatową. Został przeniesiony do Londynu. I tam już pozostał, prowadząc teatrzyk polski w klubie dla emigrantów. 
Drugi z "bohaterów tytułowych" to Fryderyk Járosy.  Urodził się on w roku 1890 w Grazu. Zmarł w 1960 w Viareggio. Z pochodzenia Węgier. Reżyser teatralny, dyrektor kabaretowych teatrów Warszawy międzywojennej. Założyciel KABARETU BANDA, CYGANERII, CYRULIKA WARSZAWSKIEGO I TEATRU BUFFO. Po wojnie wyemigrował do Wielkiej Brytanii - tam organizował przedstawienia teatralne oraz prowadził audycje w słynnym radiu WOLNA EUROPA.

      To tylko mały zarys ciekawych informacji na temat życia i twórczości "mistrzów" kabaretowych. Po więcej musicie sięgnąć do książki oczywiście:) Nie będę się powtarzać, że warto, bo to jest sprawa oczywista:) 


          Książka Mistrzowie kabaretu... A. Mieszkowskiej to sentymentalna podróż do czasów Qui Pro Quo, teatru Rococo, Perskie Oko, Nowej Komedii, do tygodnika ilustrowanego "KINO". Autorka, niczym znakomity detektyw, kreśli obraz zapomnianego życia, skrupulatnie zbierając wszelkie potrzebne informacje i tworząc cały patchwork przedwojennego życia teatralnego, kabaretowego, artystycznego. Znakomicie dobrane fotografie i rysunki samoistnie przenoszą czytelnika w czasie. Czytając tę pozycję odniosłam wrażenie, jakby wysypał się przede mną ogromny kufer historyczny, przyniesiony gdzieś ze strychu. To właśnie dzięki takim osobą, jak A. Mieszkowska nie ginie pamięć o być może mało znanych, a bardzo zdolnych artystach. Czytając, nie nudzimy się suchymi faktami biograficznymi, ale napotykamy na rozmaite ciekawostki i bonusy w postaci tekstów piosenek, plakatów, czy osobistych listów.
Wiele z tych utworów możemy odsłuchać dzisiaj choćby na Yotube - zachęcam. Jak również zachęcam do przewczytania książki, tym bardziej, że wydana jest przepięknie i z klasą oddającą klimat dawnych lat.

Gdyby ujrzeć tak jeszcze raz Warszawę, 
do Ziemiańskiej wpaść na czarną kawę.
Na Traugutta bzu zakupić kiść, 
i na próbę do teatru iść.

PoZdRaWiAm!

Brak komentarzy: