wtorek, 7 marca 2017

Dyscyplina i konsekwencja = Adam Nawałka

Dzień dobry!:)
Jak zacny tytuł głosi, dzisiaj rzecz o trenerze polskich piłkarzy. Zaczynamy!

Autor: Marcin Feddek
Wydawnictwo: SQN - Sine Qua Non
Ilość stron: 432; wyd.1, Kraków 2016 / oprawa ze skrzydełkami
Bestsellery 


Kim jest autor?

Marcin Feddek urodził się w Bydgoszczy w 1974 r. Jest znany jako komentator i dziennikarz
sportowy, reporter, ale również jako były zawodnik Polonii Bydgoszcz. Ukończył politologię. Od 1999 r. pracował w redakcji sportowej, a od roku 2005 - w tv Polsat Sport.

      Książka M. Feddeka  to obszerna i drobiazgowa relacja przygotowań "naszej" reprezentacji do Euro 2016. Pora więc na podróż w czasie...
Dekalog Nawałki ukazuje historię polskiej piłki nożnej od tzw."podszewki", lub jak ktoś woli "od kuchni":) Autor bowiem, jako jeden z nielicznych miał dostęp do kadry z bardzo bliska. Informacje zawarte w książce są więc bardzo rzetelne i niezbicie wiarygodne, bo z "pierwszej ręki". Dowodem na tę oryginalność treści jest choćby zdanie z okładki:
Tego, co jest w tej książce, nie pokazywała telewizja ani nie pisały o tym gazety.
Fenomen pisarski Feddeka polega tu na tym, że nie tylko "karmi" on czytelnika wiedzą na temat oczywisty, ale potrafi również ukazać relacje personalne drużyny w różnych okresach i stanach emocjonalnych - podczas odnoszenia sukcesów, ale także gorzkich porażek. Poza tym dziennikarz bardzo dokładnie opisuje treningi i mecze. Wraca nawet do momentu, w którym znajomość z Nawałką ruszyła lawinę współpracy - mowa tu m.in. o "współkomentowaniu" meczu Wisła z Celtikiem Glasgow. Można spokojnie powiedzieć, że M. Feddek otrzymał już wtedy od A. Nawałki "zielone światło". Dzięki czemu dzisiaj możemy przeczytać o pierwszej selekcji zawodników do drużyny, o nowatorskich zasadach prowadzenia treningów przez Nawałkę, o tzw. "meczach alternatywnych, itp.
Razem z autorem przeniesiemy się do momentu pierwszego treningu piłkarzy z Adamem Nawałką - bardzo nietypowego i będącego zaskoczeniem dla samych piłkarzy.  Przeczytajcie koniecznie!


          Dopełnieniem wszystkiego są oczywiście fotografie i rysunki. Co ważne, nie są to zdjęcia sztuczne, ustawiane i bez wyrazu, ale zdjęcia ukazujące i oddające emocje.

Może pojawić się pytanie - skąd taki, a nie inny tytuł dzisiejszego wpisu. ...a ja spieszę z wyjaśnieniem:) Generalnie chodzi o sposób, w jaki Feddek ukazał czytelnikowi Nawałkę - jako trenera dokładnego, skrupulatnego i upartego w działaniu. Poza tym zdyscyplinowanego i bardzo wymagającego. Nade wszystko jednak jako osobę, która potrafi motywować - nawet w obliczu porażki. Ta zaś jest dla polskiego trenera zawsze bodźcem do bardziej wytężonej pracy. 

       Kończąc chcę Was zachęcić do przeczytania książki Dekalog Nawałki. Polecam, a Księgarni Tania Książka bardzo dziękuję za egzemplarz.

PoZdRaWiAm!

Brak komentarzy: