piątek, 17 marca 2017

Tajemnicza potomkini

Witajcie w piątek:) Dzisiaj pięknie świeci słoneczko, a ja mam dla kontrastu nieco pochmurne i mocne klimaty. Zapraszam!Tytuł: Potomkowie
Autor: Tosca Lee
Cykl: Piętno Krwawej Hrabiny
Przekład: Anna Bereta - Jankowska
Wydawnictwo: IUVI
Tytuł oryginału: The Progeny
Ilość stron: 390 / wyd. 1, Kraków 2016 / oprawa ze skrzydełkami

Serdeczne podziękowania Księgarni Tania Książka za egzemplarz:)


     Powieść Potomkowie to pierwszy tom cyklu Piętno Krwawej Hrabiny.
Chcąc zrozumieć treść musimy sobie wyjaśnić kim była owa "krwawa hrabina", ponieważ ma to związek dość mocny i wyrazisty z bohaterką książki. 
Elżbieta Batory - bo to o tę hrabinę chodzi - żyła na przełomie XVI i XVII wieku. Była to węgierska arystokratka, zwana "Krwawą Hrabiną z Cachtic" - od nazwy zamku, w którym mieszkała. Inni mówili o niej: "wampir z Siedmiogrodu". 
Była niezaprzeczalnie piękną i inteligentną kobietą - siostrzenicą Stefana Batorego.
Jako mała dziewczynka była świadkiem ogromnych okrucieństw, co mogło zdecydowanie wpłynąć na jej psychikę i późniejsze zachowania. Jako dorosła kobieta bowiem, coraz bardziej podniecała się bestialstwem i bólem zadawanym innym. Torturowała sługi w sposób nieprawdopodobny i tragicznie okrutny. 
     W kulturze postać Elżbiety Batory pojawia się bardzo często. Często również była ona inspiracją dla artystów.
Przykłady:
- film Stay Alive - z 2006 r.
- film Bathory - z 2008 r.
- książka Hrabina. Tragiczna historia Elżbiety Batory
- muzyka: Elizabeth

To jest tylko mały zarys informacji na temat "krwawej" Elżbiety. Taki zarys myślę, że wystarczy dla naszej recenzji.

       Akcja powieści Potomkowie oscyluję wokół postaci głównej bohaterki Emily. Jest to generalnie thriller z elementami fantastyki i sensacji. Emily niejako poddaje się "zabiegowi" wymazania pamięci. Wymazania,tego co do tej pory działo się w jej życiu, kim była, kogo znała. Wcześniej jednak dziewczyna sama do siebie napisała wiadomość - list. Po utracie pamięci z przeszłości miała tylko ten skrawek swego zapisu. 

Emily, to ja. Ty.
Nie pytaj o dwa minione lata. Jeśli wszystko odbyło się zgodnie z planem, to zapomniałaś o nich i jeszcze o kilku ważnych kwestiach dotyczących twojego życia....

         Autorka umiejętnie i z wyczuciem dozuje czytelnikowi informacje. Dzięki czemu powieść tak zajmuje i trzyma w napięciu do samego końca. Akcja, owszem, rozpędza się, ale jednostajnie. Nie przyspiesza, nie zwalnia. Jest za to bardzo zagadkowa i tajemnicza nawet dla Emily. 
Dziewczyna w pewnym momencie dowiaduje się od nieznajomego, że jest spokrewniona z "Krwawą Hrabiną" i grozi jej ogromne niebezpieczeństwo. Jest poszukiwana i ścigana przez zabójcę, który chce prawdopodobnie zgładzić potomków Hrabiny. Rozpoczyna się wyścig z czasem. Emily musi uruchomić intuicję i moc instynktu, aby ocalić siebie i bliskich. To jest tylko możliwe, gdy przypomni sobie pewne rzeczy z przeszłości. 
        Na swojej drodze spotyka różne osoby. Będą one zapewniały o pomocy. Zawsze jednak dziewczyna zostaje w końcu sam na sam ze sobą i wielką luką w pamięci. Jak się okazuje śmiercionośną luką. 
         Bohaterowie są dynamiczni, bardzo wyraźnie zarysowani, aczkolwiek nie wiemy do końca, kto jest po stronie Emily, a kto chce jej zagłady. Tak samo, jak każdy z nich wydaje się podejrzany, tak też każdy może być bohaterem pozytywnym. 
     Wielka zagadkowość, tajemniczość i kunszt detektywistyczny to zdecydowanie wyznaczniki niniejszej lektury. Z niecierpliwością czekamy na kolejne tomy. Zachęcam do czytania miłośników zarówno literatury fantastycznej, jak i trzymających mocno - bardzo mocno - w napięciu thrillerów o utracie i poszukiwaniu tożsamości, podwójnej tożsamości.

Emily nie udało się ukryć przed światem poprzez wymazanie dotychczasowego życia. Co gorsze teraz jej przeszłość determinuje przyszłość...

I pamiętajcie...
PAMIĘCI NIE OBOWIĄZUJE WZAJEMNOŚĆ - Wiesław Myśliwski.

PoZdRaWiAm!
Brak komentarzy: