piątek, 16 czerwca 2017

"Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego"

 Witam czytelników:) Dzisiaj już po tytule możecie zorientować się bardzo łatwo o jakim dziele będzie mowa. To klasyczne zawołanie przeszło do historii i kojarzyć się może tylko i wyłącznie z Aleksandrem Dumas oraz powieścią "Trzej muszkieterowie". Zapraszam na recenzję!


Autor: Aleksander Dumas
Wydawnictwo: MG
Tytuł oryginału: Les trois mousquetrais
Ilość stron: 656 / oprawa twarda

            Powieść Trzej muszkieterowie to klasyka literatury francuskiej.
         Należy do gatunku powieści historyczno przygodowej. Autor wykreował swych bohaterów na tle ważnych i dziejowych wydarzeń historycznych. Genezą do powstania dzieła były natomiast pamiętniki gaskońskiego muszkietera Charlesa de Batza - którego de facto pierwowzorem w powieści jest d'Artagnan. To z owych pamiętników Dumas czerpał przede wszystkim wiadomości na temat ówczesnego życia i obyczajowości żołnierzy królewskich. Innym źródłem inspiracji powstania Trzech muszkieterów były wskazówki historyka Augusta Maquet'a.
                Po raz pierwszy powieść w całości została wydana we Francji w roku 1844.
Akcja rozgrywa się we Francji i Anglii. Czas natomiast obejmuje pierwszą połowę XVII w. , czasy Ludwika XIII, kardynała Richelieu i Anny Austriaczki. 
        Wydarzenia rozpoczynają swój bieg od momentu, jak Gaskończyk d'Artagnan opuszcza rodzinną miejscowość Tarbes, aby wstąpić w szeregi muszkieterów królewskich.  Na pożegnanie dostaje od ojca szpadę oraz ważny list, który d'Artagnan ma dostarczyć kapitanowi de Tréville. Odtąd jego życie to pasmo niezliczonych przygód i wielu trudności do pokonania. Nie wszystko przybiera zaplanowany bieg i w pewnej karczmie w Meung nieznajomy drwi z d'Artagnan'a i jego konia i razem ze współtowarzyszami napadają na bohatera, łamiąc mu szpadę podarowaną przed wyjazdem przez ojca. Również polecający list do kapitana de Tréville'a zostaje skradziony. Wkrótce pojawia się do tego tajemnicza milady. Jak z trudnościami poradzi sobie d' Artagnan? Czy uda mu się pokonać klopoty, czyhające na niego w formacji królewskich muszkieterów? Czym zakończy się spotkanie z Atosem, Portosem i Aramisem? Koniecznie przeczytajcie. Owszem jest to powieść, jak już wspomniałam historyczna, ale również przygodowa i obyczajowa. Bardzo wyraźnie autor rysuje tutaj obraz stosunków panujących na ówczesnym dworze królewskim. Dla czytelnika bohaterowie zostali dobitnie przedstawieni. Np. kardynał Richelieu - jako pozbawiony wszelkich morali intrygant rywalizujący o władzę ze "słabym" królem. Wrogość między Richelieu, a Ludwikiem XIII przekłada się tu także na skłócenie ze sobą formacji muszkieterów: królewskich i kardynalskich. Poruszonych jest mnóstwo wątków - to prawda. Niech to jednak nie przeraża, ponieważ całą powieść czyta się bardzo szybko i percepcyjnie bezproblemowo. 
          Bardzo zachęcam do sięgnięcia po książkę Dumas'a. Solidnie wydana, a na półce w związku z tym będzie nietuzinkową ozdobą. 
Dziękuję ślicznie Wydawnictwu MG za niniejszy egzemplarz. 


PoZdRaWiAm!

Brak komentarzy: