środa, 28 czerwca 2017

Saga rodu Ruczajów

Witam! 
Sploty koronkowe, padające płatki śniegu - niepowtarzalne, nietuzinkowe w swej strukturze, skomplikowane w budowie, zaskakujące, a w połączeniu ze sobą tworzące coś niezwykłego. Taka też jest dzisiejsza historia. Historia przedstawiona przez Gabrielę Annę Kańtor. Zapraszam:)

Tytuł: Koronki z płatków śniegu
Autor: Gabriela Anna Kańtor
Wydawnictwo: MG
Ilość stron: 320Dziękuję ślicznie Wydawnictwu MG za książkę:)


      Koronki z płatków śniegu...wszystko rozpoczęło się od hrabiego o imieniu Juliusz. Stanąwszy przed zawiłościami losu,
zmuszony był on rozpocząć niejako życie od nowa. Przybył na Śląsk i tam założył ród. Ród Ruczajów. Członków rodziny było wielu i każdy z nich miał swoją niepowtarzalną historię. Swoje przeżycia i wspomnienia. 
        Akcja powieści obejmuje lata 1864 - 2015. Jest to, jak przystało na sagę rodzinną, duża rozpiętość czasowa. Miejscem wydarzeń są: Polesie, Ziemia Śląska, pogranicze, wieś małopolska. Książka została napisana prostym i przystępnym dla czytelnika językiem. Styl zaś jest mocno powiązany ze stylem pamiętnika, dziennika wspomnień. Autorka zastosowała tu różne zabiegi narracyjne. Co to znaczy? ...a to, że teraźniejszość, przeszłość i wszelkie retrospekcje przenikają się na kartach powieści - płynnie i subtelnie tworząc całość. W przypadku sag, taki zabieg jest praktycznie nieunikniony, ze względu na historie przodków rodu. Tak samo obecna wielowątkowość - również pomocna i niezastąpiona w "malowaniu" różnych losów i życia określonego bohatera.
          Książka zawiera pięćdziesiąt rozdziałów, a w tym klimatyczne stare fotografie:
       Dodatkowo na wstępie zostało umieszczone "Drzewko Koronkowe" - czyli po prostu drzewo genealogiczne rodu Ruczajów. Niewątpliwie zarówno ono, jak i zdjęcia dopełniają treści i sprawiają, że my czytelnicy możemy "przenieść się w czasie". Zwłaszcza, że książek na tematy związane z ziemią śląską nie ma zbyt wiele.  

           Zachęcam miłośników sag do lektury. Nie zawiedziecie się z pewnością. Klimat zaś stworzony przez autorkę na łamach powieści zostaje w czytelniku jeszcze długo, długo po przeczytaniu książki. 

PoZdRaWiAm!

Brak komentarzy: