poniedziałek, 26 czerwca 2017

"Inteligencja kwiatów"


Kwiaty są pięknymi słowami i hieroglifami natury, którymi daje nam ona poznać, jak bardzo nas kocha.
J.W.Goethe

Witam! Nareszcie nadeszły wakacje. Cudowny czas na wypoczynek i regenerację sił:) Świetny również czas na relaks w otoczeniu przyrody. Polecamy wsłuchać się w naturę i spróbować ją docenić. Wiemy, że jest nieodzownym elementem naszej egzystencji, możemy więc poświęcić jej chwilę. Pomoże nam w tym książka Maurice'a Maeterlinck'a. Zapraszam! 


Autor: Maurice Maeterlinck
Tłumaczenie: Franciszek Mirandola
Wydawnictwo: MG
Ilość stron: 192 / oprawa twarda

Wydawnictwu MG serdecznie dziękuję za książkę:) ...a po więcej nowości zapraszamy tutaj!

         Niniejsza książka to esej, traktat, zielnik, opowiadanie, ale przede wszystkim zderzenie z pędzącym światem i zaproszenie na zatrzymanie się choć na chwilę.

Treść została podzielona na trzy części:
- Inteligencja kwiatów
- Woń kwiatów
- Miara czasu
W części pierwszej - najobszerniejszej jeśli chodzi o liczbę stron - autor zawarł filozofię czystej egzystencji roślin. Dokonał tym samym wnikliwej analizy bytu kwiatów od korzenia po sam jego wierzchołek. Niby nic nadzwyczajnego i nowatorskiego, a jednak:) Wszystkie fakty i informacje na temat roślin zostały tak opisane, jak dobrze skrojona i ciekawie czytająca się powieść obyczajowa, po lekturze której zdecydowanie inaczej każdy spojrzy na otaczającą go przyrodę. W tym wszystkim dostrzegamy zachwyt samego autora nad światem natury. Pierwsze skojarzenie? - epoka Odrodzenia z Mikołajem Rejem i Janem Kochanowskim na czele. To właśnie oni w sposób szczególny ukazali w swych dziełach rolę przyrody, związek człowieka z naturą i zachwyt nad pięknem otaczającego świata.
Tak właśnie jest też u M. Maeterlinck'a. 
         Druga i trzecia część to szczegółowe wiadomości na temat zapachu i woni, jakie wytwarzają rośliny, ale także o czasie, który weryfikuje rozwój świata kwiatów. 
       Jakbym musiała krótko zaznaczyć o czym jest cała książka, to ujęłabym to tak: LITERACKI ZIELNIK UBARWIONY ANTROPOMORFIZACYJNYM OPISEM:)
        Książka jest niezwykle ciekawa w odbiorze. Opatrzona dużą ilością rysunków i ilustracji. Ze względu na treść, ale też na piękną okładkę oraz cudowną wyklejkę w kwiaty na bladoróżowym tle zdecydowanie może stanowić doskonały prezent.

             Na koniec małą próbka stylu i języka treści "Inteligencji kwiatów":

Zdarzają się kwiaty i rośliny niezręczne i niefortunne, ale jednak i te nie są pozbawione w zupełności rozsądku i sprytu. Wszystkie zaś zmierzają do spełnienia swego zadania, wszystkie pałają bohaterską żądzą ogarnięcia całej powierzchni globu, mnożąc w nieskończoność te formy bytu, których są przedstawicielami.


Polecam i PoZdRaWiAm!


Brak komentarzy: