środa, 22 kwietnia 2015

"Ostatni ślad"/ Charlotte Link - recenzja

      Nagle, jakby ktoś uderzył ją pięścią w brzuch, dotarło do niej, że ma odciętą drogę ucieczki. Siedziała na strychu jak mysz w pułapce. Rob i Marina zadzwonią na policję. Jak długo potrwa, zanim przyjadą tu funkcjonariusze? Czy Rob i jego matka zaczną szukać jej na własną rękę?
      Chciała krzyczeć, ale nie mogła wydobyć z siebie głosu. Teraz słyszała już całkiem wyraźnie i nie miała wątpliwości - ktoś szedł po schodach....SPRAWY OCZYWISTE

Tytuł - OSTATNI ŚLAD - DIE LETZTE SPUR

Autor - CHARLOTTE LINK
Wydawnictwo - SONIA DRAGA
Tłumaczenie - MAŁGORZATA RUTKOWSKA - GRAJEK
Ilość stron - 508

CHARLOTTE LINK

Urodzona  w 1963 roku we Frankfurcie. Jest uważana za jedną z najbardziej poczytnych autorek niemieckich. W swej twórczości jest wielce wszechstronna - sławę przyniosły jej powieści obyczajowe, psychologiczne i sensacyjne osadzone w brytyjskich realiach. Najbardziej znane tytuły pochodzące z dorobku pisarskiego Ch. Link to DOM SIÓSTR, OBSERWATOR, ECHO WINY, OSTATNI ŚLAD, PRZERWANE MILCZENIE. 
Tu znajdziecie recenzje Obserwatora i Domu sióstr: 

ZARYS POWIEŚCI

      Na samolot do Gibraltaru czeka niejaka Elaine Dawson - zaproszona na ślub koleżanki z dawnych lat. Okazuje się jednak, że z powodu złej pogody zostają odwołane wszystkie loty. Dziewczyna nie ma dokąd pójść, a do domu ma zbyt daleko. Na lotnisku wpada na nieznajomego mężczyznę, który proponuje jej pomoc. Zrozpaczona swym beznadziejnym położeniem młoda kobieta postanawia skorzystać z pomocy i przenocować w domu nieznajomego. Potem wszelki słuch o niej ginie. Sprawa jednakże zostaje umorzona, ponieważ nie ma dowodów w postępowaniu, a wiele wskazuje na to, iż dziewczyna chciała się po prostu wyrwać z domu od kalekiego brata - nie miała swego prywatnego życia, ani przyjaciół - to utwierdzało funkcjonariuszy w przekonaniu, że sama uciekła w nadziei na zmianę swego dotychczasowego życia. 
   Kilka lat później pewna dziennikarka z Gibraltaru ma napisać o tajemniczym zniknięciu serię artykułów - bardzo mocno angażuje się w tę sprawę, ponieważ to na jej ślub miała przylecieć owa Elaine. 
      Wiele śladów wskazuje na to, że dziewczyna żyje, a do tej pory oskarżany i szkalowany przez prasę Mark Reeve - który feralnego wieczory zabrał kobietę do siebie - jest niesłusznie atakowany. W jego niewinność od początku wierzy Rosanna - dziennikarka mająca napisać wspomniane artykuły. Czy Rosanna ma uzasadnione odczucia, czy może coś innego każe jej wierzyć w niewinność Reeve? Jaki wpływ będzie mieć na jej rodzinę znajomość z rzekomym porywaczem. 
      W powieści ponadto pojawiają się, a w zasadzie mają miejsce dwa morderstwa - życie tracą dwie młode dziewczyny, jednakże w sporych odstępach czasowych. Oba morderstwa cechuje niesamowita brutalność. Pojawia się pytanie czy zamordowane Jane, Linda i zaginiona Elaine mają coś wspólnego ze sobą. I jaki związek ma z tym Pamela Luke - która znalazłszy dokumenty Dawson ukrywała się pod jej nazwiskiem - oraz Pit Wavers - odznaczający się psychopatyczną brutalnością, a zajmujący się sutenerstwem? 


PRZEMYŚLENIA...

   Powieść została znakomicie i atrakcyjnie skonstruowana. Nieoczekiwane zwroty akcji, dynamizm, groza i tajemniczość popychają czytelnika do bezsenności powodowanej ciągłą chęcią czytania. Zakończenie, którego nikt nie może się spodziewać to coś typowego dla thrillerów psychologicznych Charlotte Link. Uwielbiam tę autorkę i bardzo polecam osobom, które lubią akcję owianą tajemnicą do ostatnich zdań powieści.

P.S:)
Wydanie, które ja przeczytałam jest dość uciążliwe ze względu na drobniutki druk - polecam wobec tego to z 2013 r. a prezentujące się w ten sposób:


Brak komentarzy: