czwartek, 23 kwietnia 2015

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

      Dzisiaj, czyli 23 kwietnia obchodzimy - jak zacny tytuł głosi - ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH. Wiecie to już z pewnością, ponieważ od rana "huczy" się głośno na ten temat.
U mnie nie będzie inaczej - choćby z racji tego, że prowadzę blog i kanał na YT o tematyce kulturalnej, książkowej, recenzenckiej,...

 TROCHĘ FAKTÓW...

     Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony przez UNESCO, a celem była i jest promocja czytelnictwa i ochrona praw pisarskich/autorskich, jako odrębności i własności intelektualnej tworzących dzieła.
    Dlaczego 23 kwietnia? To data symboliczna - to właśnie 23 kwietnia urodzili się bądź zmarli wielcy twórcy literatury - np. urodził się Vladimir Nabocov, Josep Pla, zmarł Wiliam Szekspir, czy Miguel de Cervantes.
    W późniejszych latach UNESCO - ze względu na ogromną popularność tego święta - ustanowił stolicę książki jaką jest Madryt - jest to ŚWIATOWA STOLICA KSIĄŻKI.

"Pisząc nie trzeba tak wyczerpywać przedmiotu, aby nic nie pozostało dla czytelnika. Nie chodzi wszak o to, aby ludzie czytali, ale aby myśleli"

MONTESKIUSZ

2 komentarze:

Tetiana xd pisze...

Jeśli dziś jest takie dzień to super :) będę czytać <3 i takie właśnie powinny być święta.
http://kochamczytack.blogspot.com

KuLtUrAlNiE AGA pisze...

Ja też tak uważam i zabieram się do czytania:) PoZdRaWiAm!