wtorek, 7 kwietnia 2015

Recenzja - "Marysia Rebusek" - Holly Webb

Tytuł: Marysia Rebusek. Tajemnica zaginionej sześciopensówki
Autor: Holly Webbhttp://www.holly-webb.com/
Wydawnictwo: Zielona Sowahttp://www.zielonasowa.pl/
Rok wydania: 2014
Ilustrator: Marion Lindsay
Tłumaczenie: Katarzyna Androsiuk
Cena: około 15,00


        Dziewięć rozdziałów,
170 stron wspaniałej zabawy. Marysia Rebusek mieszka w Londynie na ulicy Celtyckiej 31. Pokój ma obok kuchni w suterenie - w kamienicy, w której pokoje wynajmuje gościom babcia dziewczynki.
        Tajemnica skradzionej sześciopensówki  to jedna z części przygód o Marysi Rebusek. Nie sposób się nudzić przy lekturze tejże książeczki. 
Wiadomo, że nasza bohaterka od zawsze marzy o tym, aby zostać znanym i cenionym detektywem. Uważa, że ulice Londynu są wspaniałą okazją i studnią bez dna pełną zagadek i tajemnic, które tylko czekają na rozwiązanie.
W niniejszej części Marysia ma do rozpatrzenia dwie zagadki. Po pierwsze znajduje porzuconego i zawiązanego w worku szczeniaka. Postanawia go uwolnić i oczywiście zatrzymać - nawet wbrew woli babci, która nie chce żadnych zwierząt w swej kamienicy. Dziewczynka pragnie dowiedzieć się kto był na tyle okrutny i bezduszny, aby porzucić tak słodkiego i bezbronnego psiaka.
Po drugie sprawa chłopca o imieniu Grześ. To młodzieniec, który rozwoził mięso do klientów ( w tym także do domu babci Rebusek). Pewnego razu zamiast Grzesia pojawia się inny chłopiec - gburowaty, niegrzeczny i nieuprzejmy. Okazuje się, że Grześ, który wcześniej pracował u rzeźnika, został oskarżony o kradzież i zwolniony z pracy. Tu również wkracza nasza Marysia próbując dowieść niewinności Grzesia - za wszelką cenę. Metody detektywistyczne dziewczynki zasługują na miano tych najbardziej pomysłowych i - ma się rozumieć - odważnych. 
      Ilustracje i szata graficzna książki jest przecudowna. I mimo, iż nie są to rysunki kolorowe, to doskonale oddają charakter treści - są do niej adekwatnie dobrane i widać, że przemyślane. Wprowadzają czytelnika w świat zagadek i nieocenionych przygód rozgrywających się na ulicach Londynu.
              Gorąco polecam - nie można się oderwać od lektury. Mało tego - sama nie jestem już dzieckiem, ale treść wciągnęła mnie bez reszty:)

Jak Marysia rozwiąże sprawę porzuconego psiaka?
Kto okazał się rzeczywistym złodziejem owej sześciopensówki?
Czy babcia Marysi pozwoli dziewczynce zatrzymać pieska?

Zapraszam serdecznie do zapoznania się z tą wspaniałą przygodą:)

...i na zakończenie krótki cytacik z książki - PoZdRaWiAw!Brak komentarzy: