czwartek, 17 marca 2016

"Koszmarny Karolek. Władcy mroku" / recenzja     Witam wszystkich ponownie, a zwłaszcza dzieciaki:) Dzisiaj bowiem czas na zupełną nowość od Wydawnictwa Znak Emotikon.

Tytuł: Koszmarny Karolek. Władcy mroku
Ilustrator: Tony Ross
Przekład: Matylda Biernacka i Maria Makuch
Wydawca: ZNAK Emotikon
....świeżynka, bo wydana 16 marca br. oczywiście w Krakowie

Tytuły oryginałów: Horrid Henry's Nightmare, Horrid Henry's Kings and Queens, Horrid Henry's Krazy Ketchup, Horrid Henry's Bugs
Ilość stron: 416 - oprawa twarda i moc przezabawnych ilustracji
Cena okładkowa: 29,90

     Któż z nas nie zna Koszmarnego Karolka? Jest to cykl książek autorstwa F. Simon o chłopcu, który przy każdej możliwej sposobności przekraczał wszelkie normy dobrego zachowania. 
Od 1993 roku możemy śledzić takie przygody Karolka, jak m.in.:
Koszmarny Karolek i lekcja tańca, Koszmarny Karolek i urodzinowe przyjęcie, Koszmarny Karolek i zastrzyki, Koszmarny Karolek i wakacje, Wredna Wandzia, Koszmarny Karolek i zębowa wróżka, Koszmarny Karolek i nowy nauczyciel, Koszmarny Karolek i kiermasz szkolny, Koszmarny Karolek i jego hobby, Koszmarny Karolek i komputer, Koszmarny Karolek wydaje gazetę, Koszmarny Karolek i wizyta królowej, Koszmarny Karolek i wielkie zakupy, Koszmarny Karolek pisze opowiadania... Tytułów jest znacznie, znacznie więcej:)

  Nakładem Wydawnictwa Znak Emotikon wydany został zbiór nowych, nowiutkich opowiadań. Tutaj bardzo serdecznie dziękuję Wydawnictwu za egzemplarz do recenzji:)

    Koszmarny Karolek - jak już zapewne wiemy - to główny bohater opowiadań. Uważany jest za najkoszmarniejszego dzieciaka na świecie. Uwielbia denerwować, płatać figle i przyprawiać o mocne bicie serca wszystkich dookoła. Jego ulubioną ofiarą jest Damianek - młodszy brat. Generalnie robi wszystko, co jest przeciwieństwem bycia grzecznym i kulturalnym.
     W niniejszym zbiorze mamy cztery opowieści. Każda z nich natomiast ma swoje rozdziały. Całość jest napisana pod tłem mrocznych zjaw, tajemniczych zagadek i większych, bądź mniejszych koszmarków:)
Samą treść czyta się bardzo szybko ze względu na wielkie literki i dużą ilość obrazków. To powinno zachęcić dzieciaki do samodzielnego czytania.
Ilustracje, jak już pisałam, są prześmieszne i bardzo dobrze odzwierciedlają charakter treści.
Zbiór ten nie jest tylko - jak zauważymy podczas czytania - zbiorem samych przygód Karolka Koszmarnego. Są tu bowiem - dokładnie dwie - części zawierające, nazwijmy to , wiadomości encyklopedyczne:) Chodzi mi tutaj mianowicie o Koszmarnego Karolka i wszechwładnych władców oraz o Koszmarnego Karolka i brutalne robale. Są to oczywiście informacje przekazane w dość nietypowy, bo bardzo zabawny sposób. Przykład:

Król Haiti Henri Christophe (1811 - 1820) postanowił sprawdzić lojalność swoich straży, rozkazując im maszerować prosto w przepaść. Jeśli byli posłuszni, spadali i umierali. Jeśli odmówili, Henri skazywał ich na tortury i stracenie - str. 161. Jak żywcem wyjęte z "kroniki absurdu":) ...albo

Karakony uwielbiają jeść klej z kopert i ze znaczków pocztowych - str.364.

       Kolejną kwestią, jaką chciałabym poruszyć w związku z recenzją jest ciekawa zabawa słowna. Bardzo, ale to bardzo wyraźnie taką grę słów widzimy na przykładzie przydomków i imion bohaterów:
Koszmarny Karolek, Doskonały Damianek, Wredna Wandzia, Rozumny Rupert, Ordynarny Olo, Ruchliwy Rysio. Zauważmy, że wszystkie określenia są na taką samą literę, co imię danego delikwenta. Oznaczają także - te przydomki - charakterystyczną cechę określonego bohatera.
Pozostając w temacie słownictwa, nie sposób nie zwrócić uwagi na mnóstwo wyrazów dźwiękonaśladowczych - onomatopeje! O co chodzi? O słowa typu:
Chap. Chrup. Chrup
Bum-cyk, Bum-cyk
Drrrr, Drrrr, Dryń, Dryń
Plask! Plum! Łup!
Bum! Bum! Bum!
Bul! Plum! Plask! Ciap!

Są to wszelkie słowa, które swym brzmieniem naśladują opisywane zjawisko.

       Cóż mogę jeszcze dodać?...
Chcecie poznać tajemnicę Fortu Purpurowej Ręki i dowiedzieć się, co obudziło Karolka w nocy? Jesteście ciekawi jakim cudem Karolek został inspektorem zdrowej żywności w szkole? - Niezwykle zabawna historia z Demoniczną Dydoną, ....a może chcecie poznać kurę znoszącą czekoladowe jajka? ...albo po prostu dowiedzieć się paru ciekawostek ze świata historii i biologii - o robalach wszelkiej maści?
Jeżeli na większość pytań odpowiedzieliście: TAK, to gorąco zachęcam do świata, w którym słowo przewodnie brzmi:
Karolku! Nie bądź koszmarny!Pozdrawiam!


3 komentarze:

Bookendorfina Izabela Pycio pisze...

Rodzinnie kochamy koszmarnego Karolka, nie da się tego urwisa z pełną głową pomysłów nie pokochać. :) Potrafimy czytać książki o nim wielokrotnie. :)

KuLtUrAlNiE BP JAĆMIERZ pisze...

Zgadzam się i obok przygód Koszmarnego polecam jeszcze równie znanego Mikołajka. Choć ten druki nieco mniej łobuzuje:) Pozdrawiam!

Anonimowy pisze...

Fenomenalne dzieło Francesci Simon. Mały, rozbrykany i bardzo przebiegły chłopiec podbije serce każdego. Dużego i małego, równie rozbrykanego jak Koszmarny Karolek i spokojnego jak Doskonały Damianek. A Ty którą postacią jesteś...? :)