czwartek, 17 września 2015

Dzieje Tristana i Izoldy - recenzja

    Witam serdecznie! Dzisiaj zapraszam na recenzję kolejnej klasyki literatury - DZIEJE TRISTANA I IZOLDY.
Autor - NIEZNANY
Tekst odtworzony przez: JOSEPHA BÉDIER'A - z dawnych legend i poematów

Wydawnictwo:  

  ...dzięki któremu otrzymałam książkę do recenzji

Tłumaczenia: TADEUSZ BOY-ŻELEŃSKI
Tytuł oryginału: LE ROMAN DE TRISTAN ET ISEUT
Ilustracje: JACQUES MARIE GASTON ONFRAY DE BRÉVILLE "JOB"

      Dzieje Tristana i Izoldy to klasyczny poemat, który powstał w epoce średniowiecza w północnej Francji. Na początku - zgodnie z tradycją - utwór był przekazywany ustnie. Później zaś- XII - XIII w.  - został spisany w formie różnych wersji i przez różnych autorów. W wersji tej pierwotnej trudno by było nam go , jak to się mówi, ogarnąć. Dzięki jednak francuskiemu romaniście Josephowi Bédierowi, który przetłumaczył poemat na język francuski współczesny możemy poznać całość dzieła jako jednego zwartego poematu. Mamy tu wobec tego dziewiętnaście rozdziałów opatrzonych tytułem i mottem oraz autorstwem wersji pradawnej danego fragmentu.
Jest to klasyka sama w sobie. Jednocześnie łączy obyczajowość epoki Średniowiecza - zamki, rycerze, bitwy - z idealną, nieosiągalną i piękną miłością. Zestawia dwa światy, które tak naprawdę uzupełniają się w dziele. 
    Akcja rozgrywa się w średniowiecznej Francji. Zarówno czas i miejsce są fikcyjne, jak również bohaterowie. Sporo jest trudnego do zapamiętania nazewnictwa, np:
 - zamek Tyntagiel, lub Karheń
 - postacie: Brangien, Marhołt, Ogryn, Dynas, lub chociażby tytułowi Tristan i Izolda.
Ma to jednak swoje zadanie i tworzy klimat zwyczajów rycerskich i społecznych wczesnego średniowiecza.
    W samej treści dostrzegam analogię do dwóch innych dzieł literatury: oczywiście ROMEO I JULIA I legenda o SMOKU WAWELSKIM. Dlaczego? Jak przeczytacie to myślę, że też nasuną Wam się podobne wnioski. 
   Poemat jest bardzo czytelny i zrozumiały. Wydarzenia przedstawione są klarownie i chronologicznie, co niewątpliwie zawsze ułatwia odbiór. Rycerstwo, damy dworu, nieszczęśliwa miłość, bitwy to tematy przewodnie w treści. Możemy stąd mówić więc o ROMANSIE RYCERSKIM jako o gatunku niniejszego poematu. 
   Nie opowiem Wam dokładnie treści, bo nie o to chodzi w recenzji. Myślę jednak, że przynajmniej niektórych zachęciłam do zapoznania się z Dziejami Tristana i Izoldy, a Ci którzy już to czytali zawsze mogą sobie odświeżyć lekturę.
Ja szczerze zachęcam do literackiej dyskusji pod postem w komentarzach.
PoZdRaWiAm!


Brak komentarzy: