środa, 30 września 2015

PEREŁKA - Patrick Modiano/recenzja

    Rok 2014 i LITERACKI NOBEL dla Patricka Modiano. Dziś recenzja jego powieści pt. PEREŁKA.Autor - ur.30.07.1945 r. w Boulogne-Billlancourt. Pisarz francuski. Zdobywca wielu nagród w tym laureat Literackiej Nagrody Nobla w 2014 roku.  Zadebiutował w 1968 r. Oprócz powieści dla dorosłych ma na swoim koncie teksty dla dzieci i scenariusze filmowe.


Wydawca - SONIA DRAGA KLIK:)

Cena - około 23,00

Liczba stron - 172/ druk duży i klarowny:)

     Mimo, że książka ta nie jest "gruba", a nawet powiedziałabym, że tak na jedno popołudnie - to treść jednak sama w sobie jest już bardziej złożona. Nie przeskoczymy przez nią od tak sobie. Są momenty, gdzie musimy się zatrzymać i pomyśleć. Całość bowiem jest nasycona metaforycznymi obrazami - ale w sposób bardzo subtelny i delikatny. Bez obaw, że może to nas pogubić w rozumieniu tekstu - fabuła jest bardzo czytelna. Narracja jest pierwszoosobowa i czyni z powieści model wyznania, własnych zwierzeń i przemyśleń. Odnosimy wrażenie jakbyśmy czytali  - przyglądali się czyjemuś monologowi. Wobec tego nie ma tu zbyt wielu dialogów.
Cały utwór osnuty jest jakąś wielką tajemnicą i raczej atmosferą zadumania i refleksji.  
Mamy przekonanie jakby narrator/bohater poszukiwał własnego "ja". Zagubiona tożsamość to motyw - powiedziałabym - przewodni "Perełki". Obok niego występują motywy poboczne tj.: pamięć, przeszłość, oniryzm przenikający się z rzeczywistością, perspektywa przemijającego czasu. Nadzieja niewątpliwie łączy się tu z rozczarowaniem i surową realnością. 
Zakończenie - zresztą jak cała powieść - jest wieloznaczne. Na tyle wieloznaczne, że można by oczekiwać dalszego ciągu.

Brak komentarzy: