czwartek, 13 listopada 2014

Recenzja - IMPERIUM MRÓWEK

        Bernard Werber to jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy
francuskich. Urodził się w Tuluzie w 1961 roku. Od zawsze wykazywał duże zainteresowania humanistyczne oraz przyrodnicze. Widać to w treści jego powieści. Ukończył Wyższą Szkołę Dziennikarstwa w Paryżu, studiował prawo i kryminologię w Tuluzie. Jako młody reporter wyjechał na stypendium na Wybrzeże Kości Słoniowej. Tam badał z wielką fascynacją życie i zwyczaje ...mrówek.
Książka pt. Imperium mrówek została wydana w 1991 roku. Jest to pierwsza część trylogii:
kolejne dwie to: Dzień mrówek i Bunt mrówek
   Imperium mrówek to światowy bestseller przetłumaczony na kilkadziesiąt języków i nagrodzony wieloma wyróżnieniami. 
Wydany przez znane Wydawnictwo Sonia Draga. Wydawnictwo, które pała się wydawaniem książek ambitnych, niepozostających bez echa dla czytelnika i "coś" wnoszących w jego życie. Swoją siedzibę ma w Katowicach. Wydaje głównie przekłady z języka angielskiego, francuskiego, niemieckiego i hiszpańskiego.

Ważna informacja, która za parę dni ulegnie przedawnieniu:) - 21 - 23 listopada w Katowicach odbędą się Targi Książki, na które serdecznie zaprasza Sonia Draga.

Sama książka to koszt około 30,00.
Jest doskonałym połączeniem elementów nauki i pierwszorzędnej fabuły.
Pierwsza część wspomnianej trylogii wprowadza nas w nieodgadniony i niezbadany wcześniej świat i cywilizację mrówek. Autor w genialny sposób przekazuje wiedzę o tych maleństwach, ponieważ nie jako suchy traktat naukowy, ale jako fascynującą, niepozwalającą się od niej oderwać treść. Werber otwiera nam - czytelnikom drzwi do alternatywnego świata tajemnic i zagadek. Do świata, po którym przecież stąpamy codziennie. Ukazuje świat z perspektywy mrówczej.
Jeśli chodzi o wątek "człowieczy" - siostrzeniec znanego entomologa Jonatan otrzymuje w spadku od wuja kamienicę, ale z nią pisemny zakaz schodzenia do jej piwnicy.  Jonatan, który już zdążył zadomowić się w ów domu, z dnia na dzień pragnie odkryć, co tak naprawdę znajduję się w owej piwnicy, do której mnie wolno mu zaglądać. 
Czy Jonatan dotrzyma słowa i podporządkuje się woli wuja? Czy wreszcie zdobędzie się na złamanie pisemnego zakazu schodzenia do piwnicy? Jakie będą skutki ewentualnego odkrycia zakazanej tajemnicy? 
Dowiecie się, jeśli sięgniecie po Imperium mrówek Bernarda Werbera.
Przeczytałam i wiem, że warto. Książka z pewnością wciąga czytelnika bez reszty. Jest fascynująca i godna polecenia. 

Tytuł oryginału: LES FOURMIS , z francuskiego przełożyła Marta Olszewska.

Brak komentarzy: