środa, 8 lutego 2017

Smokologia stosowana:)

...a co by było gdyby nagle świat opanowały smoki? Jakby wyglądał, jakby był równoważny z ludzkim? Czy wówczas owe, ziejące ogniem stworzenia dałyby się oswoić? A może to one zechciałyby oswoić ludzi...

    Dzisiejsza propozycja z pewnością odpowie na te pytania. Zapraszam więc na książkę o smokach. O smokach ukazanych w nieco innym świetle, niż to które znamy z legend.

Za książkę bardzo dziękuję księgarni TANIA KSIĄŻKA :)
Tytuł: Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi
Autor: Laurence Yep i Joanne Ryder
Ilustracje: Mary GrandPré
Przekład: Agnieszka Pohl
Tytuł oryginału: A Dragon's Guide to the Care and Feeding of Humans
Wydawca: IUVI
Ilość stron: 208
Premiera: 26.10.2016 r., wyd.1, Kraków
Literatura dla dzieci

         Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi to doskonała alternatywa dla dzieci.
Powieść w zasadzie opiera się na ewoluowaniu relacji między Panną Drake - smoczycą, bądź co bądź gderliwą i upartą - a Winnie - małą, ale nad wiek rezolutną dziewczynką.
Relacja ta przechodzi różne etapy rozwoju. Na początku brak porozumienia i niechęć, a nawet złość. Potem zaś...sami sprawdźcie:)
       Powieść utrzymana jest w tonie raczej żartobliwym, choć nie brak tu momentów zmuszających do zadumy i refleksji. 
Akcja jest bardzo dynamiczna. Cały czas coś się dzieje. 
Ściślej rzecz ujmując, sprawa toczy się tu o oswojenie nowego pupila. Zgoda! Nic w tym nadzwyczajnego, może ktoś powiedzieć. ...gdy jednak w grę wchodzi oswojenie człowieka przez smoka...hmm, to już co innego:) Celowo podkreśliłam wcześniej słowo "oswajać". To dlatego, aby wtrącić swoją małą dygresję:) Otóż zaraz, tekst skojarzył mi się analogicznie z Małym Księciem i oswajaniem lisa. Pamiętacie? Generalnie skojarzeń z innymi książkami można wyłuskać tu więcej, ale na razie wróćmy do naszego tematu.
         Uwagę w niniejszej powieści zwracają z pewnością rozdziały. Każdy opatrzony jest pewną "smoczą" radą, mądrością, mottem. Na koniec ( mam nadzieję, że nie zapomnę:)) przytoczę te wskazówki, ponieważ uważam, że doskonale nadają się do tego, aby je przenieść na nasz rzeczywisty współczesny grunt i relacje międzyludzkie.
           Narracja powieści jest pierwszoosobową - z perspektywy Panny Drake. Poza tym nie mamy tu swoistego podziału na świat ludzi i świat smoków. Wobec tego, nie ma konkretnej inicjacji w relacje ze smokami. Wszystko jest naturalne i jakby "od zawsze". 
           Do tego wszystkiego dochodzą tajemnicze szkicelungi...cóż to takiego?
Ja wiem, ale oczywiście nie powiem:) Sami musicie przeczytać,a  warto! Tym bardziej, że to właśnie owe szkicelungi sprawią niezłe zamieszanie. Czy Pannie Drake i Winnie uda się uratować San Francisco? MIŁEGO CZYTANIA!  

Uff, nie zapomniałam i oto obiecane porady Panny Drake, będące jednocześnie mottami do poszczególnych rozdziałów. Wczytajcie się i Wy dorośli czytelnicy, a sami stwierdzicie, że są bardzo uniwersalne...choć nie zawsze podane wprost.

1. Jeśli cenisz swój spokój i zdrowie psychiczne, nie spiesz się i wybierz mądrze swojego pupila.
2. By wyszkolić swojego pupila, potrzebujesz trzech rzeczy: cierpliwości, cierpliwości i jeszcze raz cierpliwości!
3. Zawsze upewnij się, że twój pupil wie, kto tu rządzi.
4. Rozpieszczanie siebie jest rzeczą słuszną i dobrą, jednak unikaj rozpuszczania swojego oswojonego i nie dawaj mu zbyt wielu smakołyków.
5. Zachęć swojego pupila do rozwijania talentów, inaczej oswojony będzie się nudził i zanudzi też ciebie.
6. Bądź stanowczy dla swojego pupila i wyjaśnij mu, jakie zachowania są niedopuszczalne. Dzięki temu zarówno ty, jak i twój oswojony będziecie szczęśliwi.
7. Polowanie jest dobrym ćwiczeniem zarówno dla ciebie, jak i dla twojego oswojonego.
8. Może ty wiesz najlepiej, ale czasem to twój oswojony może mieć rację.
9. Są sprytne zwierzątka i są bezinteresowne, ale o wiele bardziej ceń pupila, który jest zarówno sprytny, jak i bezinteresowny.
10. Oswojony, który cię rozpoznaje i przychodzi, kiedy go wołasz, jest nie tylko drogocenny, ale też ukochany.
11. Oswojony o żywym usposobieniu łatwo się denerwuje w dużych, a nawet małych zbiorowiskach. Uważne oko i szybka łapa chronią twojego pupila przed zgubieniem się.
12. Naucz swojego oswojonego, jak ma się zachować na spotkaniu z obcymi i ich pupilami. Żadnych walk i gryzienia, proszę!
13. Są zadania, które możesz wykonywać wspólnie ze swoim oswojonym - jednak niektóre rzeczy musisz robić sam.
14. Oczekuj od swojego oswojonego,że dokona nieoczekiwanego.
15. Czy oswojony wart jest zachodu? Oczywiście! Kiedy przywiążesz się do swojego pupila, będzie cię kochać mimo twoich wad - a jeśli będziesz miał szczęście, z czasem nawet właśnie za nie.

Moje ulubione to 15:) PoZdRaWiAm!Brak komentarzy: