środa, 22 lutego 2017

Posprzątaj tu wreszcie:)

    Pomalutku, bo pomalutku, ale jednak zbliża się wiosna:) Co prawda, za oknem jeszcze zimno - nawet bardzo, ale o wiosennych porządkach już możemy myśleć:)
Wobec tego mam dzisiaj pewną propozycję względem dobrego zaplanowania i ułatwienia tak przemiłej czynności, jaką jest właśnie sprzątanko:) Uśmiecham się, ale mówię, a raczej piszę całkiem serio!😎

Za książkę bardzo dziękuję księgarni TaniaKsiążka! a Was zapraszam do przeczytania recenzji i zostawiania komentarzy pod postem:)Tytuł: Tokimeki
Autor: Marie Kondo
Przekład: Magdalena Macińska
Tytuł oryginału: Spark joy
Wydawnictwo: MUZA
Ilość stron: 304/ wyd. I, Warszawa 2016
Przynależność gatunkowa: poradnik/psychologia

     Zapewne niektórzy stwierdzą,
że jest to kolejny poradnik o modnym i "na czasie" minimalizmie. I pewnie tak jest, ale w części. Książka Tokimeki bowiem to dogłębne i dokładne wybrzmienie popularnego tematu.
Poradnik M. Kondo podzielony jest na trzy części. W każdej z nich jest mnóstwo wyczerpujących temat rozdziałów. 
Co jest dość nowatorskie w tym przewodniku? - bardzo dużo ilustracji, ale wrócę do nich nieco później:)
Co poza tym? Co jakiś czas w książce pojawiają się wytłuszczone zwroty, frazy, czy zdania, będące kluczowe dla danego rozdziału. Łatwo więc można pewne rzeczy zapamiętać.
Jak można bardzo ogólnie określić tę pozycję? Myślę, że można ją zaklasyfikować jako poradnik/przewodnik o skutecznym porządkowaniu przestrzeni osobistej. Dlaczego? Pamiętajmy bowiem, że wielki wpływ na nasze samopoczucie i funkcjonowanie ma przyjazne i czyste otoczenie. Chodzi tu o "odgracenie" rzeczowe, a co za tym idzie - odprężenie emocjonalne. Prościej rzecz ujmując - według autorki uporządkowana przestrzeń daje radość.
     Niniejszy przewodnik po "świecie czystości" jest kursem uczącym jak zaprzestać gromadzenia zbędnych przedmiotów. Jak odróżnić rzeczy potrzebne od tych, które potrzebne tylko się wydają.
Książka proponuje także - jako ilustrowany przewodnik ( i tu wracam do roli rysunków zamieszczonych w poradniku), w jaki sposób, krok po kroku składać ubrania, buty, torebki. Jak ekonomicznie się spakować w podróż. Jak układać i selekcjonować książki, dokumenty, kosmetyki, i inne domowe "przydasie".
       M. Kondo proponuje także bardzo ciekawe metody motywacji do sprzątania, jak np. robienie i przyglądanie się zdjęciom bałaganu.
...a wiecie czym jest metoda "KonMari"? Na czym polega "komono"? I dlaczego warto układać rzeczy kolorami?
Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie oczywiście w Tokimeki Marie Kondo. 
Zachęcam do czytania!

I jeszcze mały fragment...

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest sprzątanie po kolei wszystkich pomieszczeń. To podejście się nie sprawdza. Ponieważ ludzie sądzą, że sprzątają, a tak naprawdę tylko przesuwają przedmioty z miejsca na miejsce, nie wiedząc ile tak naprawdę mają rzeczy.

A Wy jakie macie metody na porządki? Podzielcie się swoimi patentami w komentarzach, a może komuś ułatwicie to zadanie:) - ja prawie do wszystkiego używam sody, albo octu - rewelacja:), ale to już wszyscy znają! ...dajcie również znać w komentarzach, czy macie ochotę na rozdanie/konkursik, w którym do wygrania będzie egzemplarz "Tokimeki":)

PoZdRaWiAm!


Brak komentarzy: