czwartek, 9 lutego 2017

Monte Christo - bohater dynamiczny

     Dziś nadszedł czas na podróż w czasie. Zabieram Was wobec tego do Francji XIX w. 
i pod rządy Ludwika XVIII.Autor: Aleksander Dumas - ojciec
Tłumaczenie: Klemens Łukasiewicz
Wydawnictwo: MG
Tytuł oryginału: Le comte de Monte Christo
Wydana: 11.01.2017 r.,Kraków
Ilość stron: 704


Garść informacji o autorze


       Aleksander Dumas - ojciec - ur. się w 1802 r., a zm. w roku 1870. Był to francuski pisarz, który tworzył powieści głównie przygodowe z historycznym tłem Francji. Jego książki tłumaczono na wiele języków, a teksty stały się inspiracją dla malarzy.
Do najbardziej znanych utworów Dumas należą niewątpliwie: Trzej Muszkieterowie, Muszkieterowie dwadzieścia lat później, Wicehrabia de Bragelonne, Królowa Margot, Hrabia Monte Christo, czy Czarny tulipan.
         Mówi się, że powieści Dumas były pisane według pewnego uproszczonego modelu, schematu Waltera Scotta.
Bądź co bądź dzieła Dumas cieszyły się i cieszą ogromną popularnością.

          Powieść A. Dumas pt. Hrabia Monte Christo należy do klasyki literatury francuskiej. Miejscem akcji jest przede wszystkim Marsylia, Paryż, Rzym. Czas to I połowa XIX w. 
Na początku powieść wydawana była w odcinkach na łamach dziennika: Journal des débats. W formie książkowej ukazała się w 1846 roku. W tym samym doczekała się pierwszego polskiego przekładu.
            Niniejsza recenzja obejmuje pierwszą część powieści, którą tworzy 56 rozdziałów.
Jest to historia pewnego młodego mężczyzny, którego plany i całe życie zrujnowali w jednej chwili zawistni wrogowie.
Głównym bohaterem jest Edmund Dantes - marynarz, który chcąc uczciwie spełnić wolę kapitana, zostaje wplątany w zawiłości polityczne. Do tego ktoś próbuje zrujnować jego życie prywatne - miłość do Mercedes - pięknej Hiszpanki.
Wobec następstw spisku wrogów, Dantes zostaje osadzony w więzieniu. Przebywa tam dziesięć lat. Wówczas dokładnie obmyśla plan zemsty - wyrachowanej, bezdusznej i zdaje się, że doskonałej. Wraz ze współwięźniem Dantes ucieka z więzienia już jako hrabia Monte Christo. Mamy tu wobec tego przykład bohatera dynamicznego. Generalnie epoka romantyzmu w literaturze dość obfituje w bohaterów, którzy podczas trwania utworu przechodzą wewnętrzną przemianę.
           Co stało się dalej? Warto zapoznać się z treścią. Niech nie odstrasza was "grubość" powieści. Czyta się ją bowiem bardzo szybko. Nie tylko ze względu na ciekawą treść, ale i na czytelny i przejrzysty sposób wydania książki. 
        Ilość bohaterów jest dosyć spora i aby nie pogubić wątków, należy skupić mocno uwagę na początku powieści. Potem akcja rozkręca się i poznane postacie klarują się coraz bardziej. 
             Sam główny bohater został wykreowany w oparciu o marzenia pisarza - jako osoba uparta i odznaczająca się siłą woli w pokonywaniu trudności życiowych. Nie sposób ominąć tutaj tła historycznego - jest wyraźnie zarysowane. Ukazuje wyższe sfery francuskie zgodnie z ówczesnymi realiami lat 30 XIX w. 

Ciekawostki:
Chrabia Monte Christo bardzo szybko stał się popularny i przyniósł wielkie zasoby finansowe pisarzowi. Za zyskane fundusze Dumas wybudował rezydencję i nazwał ją nie inaczej, jak: MONTE CHRISTO. 

Powieść została wielokrotnie zekranizowana. Najpierw jako produkcje nieme, potem zaś jako filmy z pełną fonią.

Ja zachęcam bardzo do przeczytania niniejszej powieści - przygodowo historycznej. Wydawnictwu MG ślicznie dziękuję za książkę. Wy natomiast oczekujcie recenzji kolejnej części przygód Hrabiego, tu na blogu:)

...a co Wy sądzicie o powieśći?

PoZdRaWiAm!

1 komentarz:

Katarzyna Zabłotna pisze...

Niestety książka kompletnie nie dla mnie, no nie czuję tego klimatu po prostu :)
Zostaję na dłużej :)
Pozdrawiam!