czwartek, 29 października 2015

POLETKO PANA FOGGA/ recenzja

Tytuł: POLETKO PANA FOGGA
Autor: DARIUSZ MICHALSKI
Wydawnictwo: MG
Cena okładkowa: 49,90
Oprawa: TWARDA - ze śliczną wklejką:)
Ilość stron: 603 bez indeksu.
Dariusz Michalski - dziennikarz, historyk muzyki rozrywkowej. Laureat nagrody ZŁOTY                                        EKRAN. 
                           W jego dorobku znalazły się biografie m.in.: Wojciecha Młynarskiego, Aliny                             Janowskiej, Kaliny Jędrusik, czy Czesława Niemena.

Informacja o książce: POLETKO PANA FOGGA

      Poletko Pana Fogga to przede wszystkim biografia. Nie tylko jednak. Mamy tu bowiem do czynienia z ogromną i obszerną lekcją historii. Historii wydarzeń osadzonych jako tło życia i twórczości artysty Mieczysława Fogga - a może Vogela...? No właśnie. Już na początku dowiadujemy się jak "ewaluowało" nazwisko "Fogg" z pokolenia na pokolenie.
Ciekawie rozpoczyna się niniejsza biografia - zostają nam przedstawione pewne konkretne wydarzenia historyczne, np. 1901 r. - ogłoszenie encykliki Graves de communi papieża Leona XIII, albo 1900 r. - wybór Wiliama McKinley'a na prezydenta Stanów Zjednoczonych, wreszcie 30 maja 1901 r. - zawarcie pokoju na "dalekim Wschodzie" i ...narodziny przyszłej gwiazdy scenicznej - Mieczysława Fogga. Zostajemy wprowadzeni w nurt wydarzeń ogólnoświatowych, a w tym poznajemy sylwetkę i charyzmę Pana Fogga. Tak już jest przez cały czas "trwania" biografii Dariusza Michalskiego. Mimo to zachowana jest pewna chronologia wydarzeń - co jest trudne w opisach historycznych, które niejednokrotnie potrzebują retrospekcji.
    Biografia jest bardzo obszerna. Mieści w sobie rozdziały, dzięki którym czytelnik jest w stanie uporządkować poszczególne fakty - np. mamy informacje o rodzinie Fogga - choć sam zdecydowanie nie lubił udzielać informacji w wywiadach na tematy swych najbliższych; młodość i nauka, pierwsza płyta - której de facto nie miał zbyt długo, ponieważ spaliła się w Powstaniu Warszawskim. 
Trudności finansowe przysłaniały młodemu artyście możliwość realizacji marzeń, ale upór i wytrwałość zdecydowały o tym, że dzisiaj każdy zna i wie kim był Mieczysław Fogg.
     Poza tym mamy tu rozdziały poświęcone karierze w teatrze Qui Pro Quo, Chórze Diana, pierwsze sukcesy i wystąpienia solowe.
     Warto zwrócić uwagę na fotografie i ilustracje zamieszczone w niniejszej publikacji. Doskonale wprowadzają nas one w klimat przedwojennej, wojennej i powojennej rzeczywistości.
     Obszerny rozdział poświęcony jest wojnie. Czytamy, że podczas okupacji zostali straceni znajomi Fogga z Chóru Diana: Papiernik, Bogdanowicz, Jasłowski. Sam Mieczysław po likwidacji getta ukrywał rodzinę Singerów oraz pomagał w podobnej kwestii swemu nauczycielowi śpiewu Stanisławowi Kopfowi. 
Potem nastało Powstanie Warszawskie, w którym Mieczysław Fogg brał udział jako członek jednostki ODWET. 
    Kolejny etap życia M. Fogga to "Café Fogg" i "Fogg-Record" - jeśli chcecie wiedzieć cóż to takiego, musicie przeczytać - wróć:) Chciejcie przeczytać!
   Po wojnie rozpoczęły się na dobre wyjazdy na zagraniczne koncerty i występy. Kariera kwitła i rosła w siłę. 
    Na zakończenie mamy jeszcze nieco informacji o kolejnym pokoleniu Foggów - synu Andrzeju i jego żonie Jadwidze oraz CV - kalendarium najważniejszych wydarzeń z życia Mieczysława Fogga i jego najbliższych.

    Biografia Dariusza Michalskiego przypomina mi biografię Marioli Pryzwan pt. LILKA....
Zapewne ze względu na to, że również jest to zbiór wspomnień osób bliskich Foggowi - m.in. Jana Matyjaszkiewicza (siostrzeńca), Michała Fogga (wnuka), Michała Fogga juniora (prawnuka), Marii Burskiej, Stefanii Grodzieńskiej i wielu innych. 
To, co zdecydowanie różni tę biografię od innych to niesamowicie ogromna dawka faktów historycznych - momentami wręcz czyta się tę pozycję jak podręcznik do historii.

     Podsumowując - bo i tak ta recenzja będzie sporawa:) - piękne wydanie, duża ilość ilustracji pomagających w odbiorze tekstu, mnóstwo ciekawostek z życia Fogga, wreszcie świetny i uniwersalny sposób na prezent.

POZDRAWIAM I DZIĘKUJĘ ZA KILKA CHWIL POŚWIĘCONYCH MOJEMU WPISOWI:)
Dziękuję wydawnictwu za książkę.

Brak komentarzy: