środa, 24 maja 2017

"Ptaki - cudaki"

       Każdy z nas wie, jak ważna jest przyroda i jaką odgrywa rolę: daje wytchnienie od codziennego zgiełku, ukojenie dla myśli, spokój dla umysłu. Pozwala nabrać dystansu wobec spraw przyziemnych. Sam motyw przyrody jest często spotykany w rozmaitych dziełach literackich - np. Żeńcy Sz.Szymonowica, Sonety krymskie A.Mickiewicza, czy chociażby Deszcz jesienny L.Staffa.
      Przyrody również uczy. Tak też jest w przypadku dzisiaj opisywanej książki. Książki, którą serdecznie polecam zarówno dzieciom, jak i dorosłym, a za którą bardzo dziękuję Wydawnictwu Psychoskok:)

Niechaj czyta, kto ciekawy.
Moc tu dobra i zabawy.
Wiele dobrych rad znajdziecie,
prawd o ludziach się dowiecie:)Autor: Adama Cichy
Wydawnictwo: Psychoskok
Ilustracje: Ewa Wytykowska
Ilość stron: 47 / Konin 2017

         Ptaki - cudaki i inne zwierzaki to zdecydowanie przykład literatury "uczącej". W sposób poetycki - bo wierszem - zostały przekazane treści ponadczasowe. 
Książeczka składa się z trzech rozdziałów. Kolejno: Wróbelek, Ptasie historie i Sroka. Autor posłużył się tu jednym rodzajem układu rymów. Jest to układ parzysty:
a
a
b
b
Przykład:          Sikorka jest z tego znana,        a
                         że jest dobrze wychowana,      a
                         i ze wszystkich ptasich gości,     b
                         wzorem jest punktualności.        b

       Język pisany, mimo, że to wiersz, jest prosty i bardzo klarowny. Wobec tego treść staje się przejrzysta i zrozumiała dla dziecka. Rozpisana jest w taki sposób, że najmłodsi bez problemu stworzą w swojej wyobraźni obraz przedstawionych "wydarzeń". Z pomocą przychodzi tu również melodyjność tekstu i ilustracje oczywiście.        Dodatkowo każdy rozdział ma wyodrębniony i wyrazisty morał na końcu - co jest jak najbardziej potrzebne w bajkach dla dzieci. Dorośli natomiast muszą troszkę bardziej się postarać względem odpowiedniego dla nich zrozumienia treści.
To, co dzieciom jest podane wprost, my - istoty dorosłe:) - musimy nieco "rozgrzebać". Wtedy dopiero wyłonimy ważne dla nas prawdy i nauki.
         Autor opisując rozmaite gatunki ptaków ( i nie tylko ), opisuje określone typy ludzkich charakterów i zachowań. Trzeba tylko je wyłuskać spod "ptasich piórek". Tym samym przekazuje czytelnikowi pewne życiowe prawdy - o odwadze, prawdziwej przyjaźni, dążeniu do marzeń, o konsekwencjach bycia fałszywym itp. 
         Reasumując - mamy wiosnę. Jest to więc dobry czas na obserwację i wsłuchanie się w przyrodę. Czas na wyciszenie się. Kto wie, może i my usłyszymy coś ciekawego od naszych "braci mniejszych"...

Zachęcam do lektury na łonie natury.   PoZdRaWiAm!Brak komentarzy: