środa, 10 kwietnia 2019

"Książka o wodzie"

Każdy z nas wie, jak ważna jest woda w naszym życiu. Jest po prostu niezbędna. Wiemy, że należy nawadniać organizm odpowiednią jej ilością każdego dnia. Czy jednak zastanawia się ktoś nad tym, w jaki sposób woda kształtuje środowisko, jak wpływa na klimat, kształt ziemi i wreszcie jak wpływa na wszelkie procesy cywilizacyjnych zmian. Jeśli nie, to dzisiejsza propozycja jest dla Was. 
Zapraszam na recenzję.

źródło zdjęcia
Autor: Aleksandra Kardaś
Ilość stron: 239 / Kraków, cop. 2019



                 Książka o wodzie - jak to określiła sama autorka - to subiektywny podręcznik fizyczki, która zajmuje się badaniami nad systemem klimatycznym na Ziemi. Niech jednak nie przeraża nas fakt , że to naukowy wywód - pełen fachowej terminologii zarezerwowanej tylko dla naukowców. Tak może wydawać się przy czytaniu wstępu. Potem jednak książkę czyta się bardzo przystępnie i z ciekawością. Oczywiście pewne dane i niezastąpione nazewnictwo również się tu pojawia. Jest jednak bardzo dobrze tłumaczone dla lepszego zrozumienia przez czytelnika. 
         Mamy tutaj podział na siedem rozdziałów.
Pierwszy nosi tytuł: "Woda i życie".  Przeczytamy o stanach skupienia wody, jej gęstości i sile wyporu. Dowiemy się czym jest napięcie powierzchniowe, zjawisko osmozy i fotosyntezy. 
Wiemy, że woda zmywa brud - ale jak to się dzieje, że jest tak dobrym rozpuszczalnikiem dla niego? A czy wiemy jak mikroorganizmy wykorzystują wodę do poruszania się? I co wspólnego ma przeciwdziałająca siła grawitacji wody z możliwością utrzymania na jej powierzchni większych stworzeń - np. płetwala błękitnego?
Czytelnik zostaje przeprowadzony przez rozmaite mechanizmy funkcjonowania poszczególnych grup zwierząt i roślin w związku z oddziaływaniem na nie właśnie wody.
          Kolejny, drugi rozdział to: "Ocean".  Autorka zaznajamia nas z jego budową, z prądami morskimi. Wyjaśnia na czym polega cyrkulacja wody w wielkich zbiornikach, skąd się bierze opór wody i jak w rzeczywistości woda "faluje" - czy pionowo, czy też poziomo. A. Kardaś porównuje również wodę słodką i wodę słoną - do jakich wniosków dochodzi? Przeczytajcie.
         "Atmosfera" to tytuł trzeciej części. Treść jest teraz  skierowana w stronę gazów cieplarnianych, procesu parowania wody, zjawiska powstawania deszczu i śniegu. Przy okazji możemy dowiedzieć się jaki faktycznie kształt ma kropla deszczu - i nie jest to kształt pestki z jabłka, jak zazwyczaj się wydaje:)
        Następne dwa rozdziały to: "Lód morski: oraz "Lodowce i lądolody".  Przeczytamy o powstawaniu lodu na powierzchni morza. Dowiemy się, czy lodowce mogą ulec zaniknięciu. Czym jest efekt pełznięcia lodu  i jak poruszają się lodowce.
       Czas na przedostatni tytuł: "Woda na lądzie". W nim zaznajomimy się z wodą od samego powstania źródła, przez meandry rzeczne, jeziora, aż do morza.
       Na zakończenie: "Woda i technika". Tu mamy do czynienia z opisem wykorzystania wody przez człowieka w przemyśle i nie tylko.  
Warto bowiem wiedzieć, że NORIE to pierwsze koła wodne wykorzystywane do wybierania wody.  Jakie zastosowanie mają zapory. Na czym polega proces chłodzenia wodą. Jak działają maszyny parowe. Dlaczego przy pchnięciu misy napełnionej wodą, ta wylewa się poza naczynie? 

       Przytoczona problematyka niniejszej książki to tylko niektóre kwestie w niej poruszane. Autorka bowiem bardzo skrupulatnie wyjaśnia wszelkie mechanizmy działania i wykorzystywania wody. 
Zachęcam do czytania i dziękuję Wydawnictwu MG za książkę.

...a oto próbka tekstu:)

Woda spływająca latem z lodowców górskich bywa często "początkiem" rzeki, która wijąc się czasem przez setki kilometrów, trafia w końcu do morza. Po drodze może dostarczać wody pitnej i nawadniającej pola wielu ludziom. Lodowiec pełni wtedy funkcję ważnego rezerwuaru: padający zimą śnieg jest w nim składowany. Latem - nawet gdy nie pada za dużo deszczu - rzeka płynie dość regularnym strumieniem dzięki topniejącym zapasom lodu.

PoZdRaWiAm!

Brak komentarzy: