czwartek, 4 kwietnia 2019

"Historia świadomości europejskiej"

Witam! Dzisiaj zrobi nam się nieco poważnie, historycznie, politycznie ( choć wiem, że nie każdy o polityce lubi rozmawiać, ale myślę też, że trzeba wyrobić sobie swoje zdanie na pewne tematy, stąd takowych nie unikajmy za często. Wszak to my tworzymy historię - można rzec).
Zapraszam na recenzję!:)

źródło zdjęcia
Opracowanie: Antoine Arjakovsky
Tłumaczenie: Agata Kozielska
Wydawnictwo: Znak
Tytuł oryginału: Histoire de la Conscience 
Européenne
Wydawnictwo: Znak
Ilość stron: 590 / wydanie pierwsze, Kraków 2019




       Książka "Historia świadomości europejskiej" to obszerna skarbnica wiedzy na temat wspólnoty unijnej i nie tylko. 
Pozwala czytelnikowi spojrzeć na Europę z różnych punktów widzenia. Każda część bowiem i każdy rozdział to wykład innego autora - eksperta. Wszystkie zatem informacje tu podane są nie tylko domniemanymi "gdybaniami", lecz informacjami opartymi o fakty.
Książka składa się z trzech części:
1. "Historia i pamięć"
2. "Podejście fenomenologiczne"
3. "Wydarzenia, postaci i owoce"

      Każda zaś część zawiera bardziej szczegółowe rozwinięcie w postaci poszczególnych rozdziałów.
Na zakończenie jest miejsce na wnioski i podsumowanie oraz krótkie notki biograficzne autorów tworzących ten naukowy "traktat".

           Czytelnik nie musi się  jednak obawiać o trudność w odbiorze, ponieważ styl i język niniejszej pozycji jest jak najbardziej zrozumiały i treść wobec tego czyta się z zaciekawieniem. 

             Nie sposób wymienić wszystkich tematów tu ujętych - jest tego po prostu za dużo. Chcąc  jednak przybliżyć Wam nieco istotę książki i jej treści kilka słów napiszę:)

       Tenże zbiór esejów - bo tak chyba należy to zakwalifikować - ma na celu przede wszystkim ujawnić nam sens idei europejskiej. Mamy tu więc powrót do korzeni, do koncepcji mitu, geopolityki, uniwersalizmu chrześcijańskiego, do kwestii kulturowości. Dowiemy się także jaki wpływ na kształt współczesnej Europy mogła mieć starożytna Grecja, Imperium Rzymskie, rozkwit humanizmu, czy reforma gregoriańska.
Czytając, przejdziemy przez różne dzieje ludzkości, przez rozmaite dziedziny życia - łącznie z kwestią europejskości w literaturze i sztuce. 

           Oprócz tego zaznajomimy się z tematem pojawienia się europejskiej waluty w obiegu, o nowej fladze, która zawisła przy wejściu do siedziby Komisji Europejskiej, czy o wyborach do Parlamentu Europejskiego.

     "Historia świadomości europejskiej" to ciekawy, wyczerpujący i trafny podręcznik obejmujący szeroki wachlarz faktów historycznych, które niewątpliwie miały wpływ na współczesną wspólnotę europejską. Czytelnik jest doprowadzony do czasów obecnych. Stąd przeczytamy także o problemach z jakimi borykają się państwa członkowskie w dobie dzisiejszej.

        Jedno jest pewne - można być we wspólnocie, ale niegodne jest zakazać komuś wyzbycia się autonomiczności, wartości i zapomnienia o tym kim się jest. Nie można więc nikomu narzucać przejawów tzw. "nowoczesności". Bądźmy zatem świadomymi Europejczykami.

Zachęcam do czytania i dziękuję za książkę księgarni  Tania Książka.


PoZdRaWiAm!
 












Brak komentarzy: