czwartek, 27 lutego 2020

"Ciemna strona Sary"

źródło zdjęcia

Tytuł: Ciemna strona Sary - tom 3 cyklu: Akta Mirka Filera
Autor: Danka Braun
Wydawnictwo: Prozami
398 stron
Słupsk/Warszawa 2020
powieść obyczajowa, kryminał


        Dankę Braun mieliśmy okazję poznać przy okazji jej  poprzednich książek cyklu: Morderstwo przy drodze krajowej 94, Gdzie jest Olga
           Akcja niniejszej, ostatniej części rozgrywa się generalnie w Krakowie. Znany czytelnikowi, z poprzednich tomów, Mirek Filer tym razem jawi się jako ustatkowany mąż i ojciec. Mieszka wraz z drugą żoną Magdą, ich synem i  córką z pierwszego małżeństwa 11-letnią Nelą. Do tego Magda spodziewa się drugiego dziecka. Rodzina wspólnie założyła i prowadzi "Złotą Jesień". Jest to pensjonat dla ludzi starszych i samotnych. Pomaga im w tym matka Mirka - Małgorzata Filer. Powiedziałabym raczej, że jest to główna prezeska całego przedsięwzięcia. To ona wybiera osoby do pracy, a także weryfikuje pensjonariuszy.
                   Oprócz wątku obyczajowego - związanego właśnie z funkcjonowaniem rodziny Filer i ich pensjonatu, pojawia się wątek kryminalny. 
Otóż dochodzi do morderstwa Sary Janickiej - pięknej narzeczonej prawnika Daniela Rudnickiego. Podejrzenia niemal od razu skierowane są w stronę Igora Trzeciaka - ogrodnika pracującego u Filerów, a mającego przeszłość kryminalną. Stąd też takie przypuszczenia. 
                  Mirek postanawia zająć się sprawą, by oczyścić z zarzutów Igora. Wówczas na jaw zaczynają  wypływać coraz to nowe fakty i tajemnice. Te zdarzenia zaś poszerzają grono potencjalnych morderców. 
W trakcie trwania śledztwa, na Filera nakładają się sprawy osobiste. Jego była żona Dominika nagle pojawia się i chce odzyskać ich córkę. 
                Akcja nabiera rozpędu, już nie wiadomo komu zaufać, kto zabił, a kto jest niewinny. Do tego wszystkiego okazuje się, że Daniel wcale nie był taki nieskazitelny. Miał kochankę. W związku z tym, aby wyeliminować "rywalkę" mogła zabić też ona. 
                Te wszelkie niezgodności i zagadki odkryjecie w jeden sposób - po prostu czytając powieść. Zachęcam. Jest to studium relacji międzyludzkich. Szeroki wachlarz rozmaitych emocji, które kreślą bohaterów książki i weryfikują zdarzenia.


PoZdRaWiAm! 

Brak komentarzy: