wtorek, 12 marca 2019

Żyć rozważnie

Witam! Dzisiaj mam do zaoferowania książkę pani Katarzyny Wągrowskiej, autorki bloga ograniczamsie.com. Jest to propozycja dla tych, którzy chcą żyć oszczędniej, nie szkodząc środowisku. Zapraszam!

źródło zdjęcia
Żyj bez śmieci i żyj lepiej
Autor: Katarzyna Wągrowska
Wydawnictwo: Znak Literanova
Fotografie: Agnieszka Werecha
Ilość stron: 336 / wydanie drugie, 
Kraków 2019
Poradnik


       Dzisiejsza książka to zdecydowanie poradnik. Zanim jednak wkroczymy w treść, wyjaśnijmy sobie w skrócie, czym jest styl "zero waste".
Definiuje się go jako nie-zaśmiecanie swojego otoczenia. To kwestia odpowiadająca na pytanie: jak skutecznie nie zanieczyszczać naszego środowiska i życia. Jest to niewątpliwie sztuka, która uczy w jaki sposób nie tworzyć odpadów i przez to jak żyć kreatywnie.
         Sama książka jest bardzo czytelna. Co to znaczy? Po prostu odbiorca z łatwością porusza się po treści, wyszukując informacji pożądanych dla siebie. Całości dopełniają kolorowe fotografie i wywiady autorki z różnymi osobami związanymi ze stylem "zero waste".
          K. Wągrowska, bazując na własnych doświadczeniach prowadzi nas krok po kroku poprzez poszczególne etapy samodyscypliny w ruchu "zero waste". 
We wstępie  wyjaśnia nam czym jest owa sztuka "bezodpadowego" stylu życia oraz podaje jego genezę. Dowiadujemy się także jakie jest pięć podstawowych zasad "zero waste", będących kanwą dla tego ruchu. 
Z całą pewnością poradnik ten może nosić miano inspiratora dla osiągnięcia dyscypliny finansowej i zakupowej. Dla  nauki , aby nie marnować jedzenia i być bardziej pomysłowym kulinarnie. Wobec tego mamy tu bardzo wiele przykładowych przepisów. Jeśli mowa o przepisach, to nie tylko są to kwestie kulinarne. Znajdziemy bowiem dokładne i proste receptury na kremy, puder do twarzy, mydła, pastę do zębów, a nawet tusz do rzęs i szminkę.   Wszystko oczywiście utrzymane w charakterze jak najbardziej zdrowych i przyjaznych produktów. 
Katarzyna Wągrowska porusza wiele aspektów ludzkiego życia i otoczenia, pisząc o "zero waste". Stąd zachęcam do lektury jeśli:
- chcecie wiedzieć jakich zamienników należy szukać dla toreb foliowych, kubków jednorazowych, czy plastikowych butelek?
- jak planować ekonomiczne zakupy?
- co zrobić z resztkami jedzenia, aby go nie marnować? 
- jak przechowywać żywność, by długo utrzymała swą świeżość?
- jakich składników unikać w kosmetykach przez nas kupowanych?
- czym jest GIVEBOX?
- ...i dość ważny aspekt - jak wcielić cały ten "plan" w życie swoje i swojej rodziny?
Nie jest to proste, ale da się ograniczyć produkcję odpadów - uwierzcie. 

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Znak Literanova .
PoZdRaWiAm! 

Brak komentarzy: