Witam:) Dzisiaj zapraszam na wyprawę do kraju, który rządzi się swoimi prawami, jeśli chodzi o kulturę,obyczajowość
i swoiste, unikatowe zachowania społeczne -
do KRAJU KWITNĄCEJ WIŚNI.
Tytuł: Etykieta japońska
Autor: Boyé Lafayette De Mente i Geoff Botting
Tytuł oryginału: Etiquette Guide to Japan. Know the Rules that Make the Difference
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego
Tłumaczenie: Grzegorz Ciecieląg
Ilość stron: 176 / wydanie I, Kraków 2017
Szczerze mówiąc nie wiem od czego mam zacząć:) Treść, którą zawiera niniejsza książka jest bowiem mocno rozbudowana i zawiera cały wachlarz kolorowych informacji na temat japońskiego savoir vivre'u. Może na początek nieco informacji o samej książce.
Jest to niewątpliwie poradnik. Zawiera czterdzieści rozdziałów - są krótkie, niemęczące, a jednocześnie wyczerpujące dany temat. We wstępie znajduje się krótki kursy wymowy w języku japońskim - swoją drogą wymowa ta jest ciekawa i wcale nie taka skomplikowana, na jaką może wyglądać.
Zakończenie opatrzone jest zaś słowniczkiem wyrazów trudnych i popularnych japońskich zwrotów językowych. Książka zawiera również szczegółowy indeks, który zdecydowanie ułatwia poruszanie się w obrębie treści interesujących nas w danym momencie.
I jeszcze zdjęcia - są, lecz w ilości nieprzytłaczającej.
Japończycy, jak już wspominałam, mają swój system reguł. Bardzo też zwracają uwagę
u obcokrajowców na pewne zachowania. Dlatego, wybierając się w podróż na wschodnie wybrzeże Azji, dobrze jest poczytać o kulturze i obyczajach japońskich. "Etykieta japońska" zdecydowanie w tym temacie pomoże:)
Co znajdziemy w środku?
Przede wszystkim dowiemy się, w jaki sposób należy zachowywać się podczas przywitania
i podawania ręki w Japonii i że nie należy jej potrząsać - jest to uważane za wielki nietakt.
Poza tym o co chodzi z tymi ukłonami?:) Okazuje się, że nie są to ot tak głębokie skłony, lecz każdy ma określoną wysokość, a w zasadzie "niskość" kłaniania się - jest pewien matematyczny schemat w tym wszystkim. Tak, jak kłanianie ma odpowiednie wytyczne w swym zastosowaniu, tak też trzymanie pałeczek w restauracji jest osnute swoistym rytuałem. Nieodpowiednie trzymanie tychże pałeczek, niesie za sobą czasem niepotrzebne niezrozumienie i nieprzyjemne sytuacje.
W poradniku znajdziecie także informacje dotyczące ciekawego rytuału picia i parzenia herbaty po japońsku, obchodzenia świąt i festiwali ulicznych, obdarowywania prezentami - jakimi? Przydatne będą też wiadomości na temat zachowania się w domu japońskim, restauracji, czy środkach masowego przekazu - powiem tylko tyle, że lepiej będzie dla obcokrajowca unikać godzin szczytu w tramwajach itp. Poczytajcie o technice "mieszczenia" się pasażerów w pojazdach publicznych:)
Generalnie każda opisana etykieta, zachowanie, rytuał czy obyczaj, ma swoje poparcie w historii - często sięgającej bardzo wstecz. Tego autorzy również nie pominęli. Dzięki czemu wiemy jaka jest geneza takich, a nie innych zachowań Japończyków, dlaczego noszą maski na ulicy, czemu tak uwielbiają przepraszać i dziękować i jak wielką wagę przykładają do wymiany wizytówek w sprawach biznesowych, a jednocześnie nie patrzą prosto w oczy podczas rozmowy z drugą osobą - u nas przecież jest to odbierane za pewnego rodzaju fałsz.
Zachęcam do przeczytania zarówno tych, którzy wybierają się w przyszłości do Japonii, jak i tych, którzy po prostu lubią czytać o podróżach i odmiennych kulturach. Warto!
Za egzemplarz dziękuję księgarni Tania Książka, a Was zachęcam do wglądu w inne zapowiedzi:)
PoZdRaWiAm!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz