Tytuł: Dobra zmiana grubą kreską
Autor: Henryk Sawka
Teksty: Michał Ogórek
Wydawnictwo: Muza SA/ Warszawa 2016
Ilość stron: 168
Dziękuję księgarni Tania Książka za książkę:)
Słów kilka o...
Henryk Sawka urodził się w Gryfinie w roku 1958. Jest satyrykiem, rysownikiem i ilustratorem. Debiutował w czasopiśmie "itd" w 1985 r.
Licznie nagradzany. M.in.:
- laureat wyróżnienia Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA '84
- laureat ZŁOTEJ SZPILKI '92
- laureat Festiwalu Dobrego Humoru '02
- tytuł Ambasadora Szczecina '02
Dorobek artystyczny to m.in.: Wprost od Sawki, Sceny z życia małżeńskiego, The Best of Sawka. Jego rysunki publikowano na łamach: Szpilek, Tygodnika Gdańskiego, Dziennika Polskiego, Rzeczpospolitej, czy Gazety Wyborczej.
Michał Ogórek - krytyk, satyryk, dziennikarz oraz autor felietonów prześmiewczych. Urodzony w 1955 roku.
Dorobek literacki to np.: Przewodnik po Polsce, Polska między wierszami, Życie codzienne w PRL. związany z kanałem telewizyjnym - KINO POLSKA.
Niniejsza książka składa się z około 150 rysunków znanego ilustratora satyrycznego - Henryka Sawki. Jednakże oprócz ilustracji znajdują się tu także komentarze, których autorem jest Michał Ogórek. Sam H. Sawka we wstępie nakreślił nam genezę powstania książki. Cytuję: Narysowałem tę książkę tylko dlatego, że Michał Ogórek zgodził się napisać do niej komentarze.
Publikacja, którą Wam przedstawiam to zbiór obserwacji i diagnozy życia społeczno - politycznego w Polsce. Są to prognozy bieżące i "na czasie". Mało tego - autor nie przebiera, nie stara się być delikatnym komentatorem. Wręcz przeciwnie - rysuje polską rzeczywistość taką, jaka jest - dobitnie i odważnie, ale z humorem.
Przeglądając karty książki mamy wrażenie, że H. Sawka bardziej "na bieżąco" być nie może:) Wszystko, co przykuwa uwagę opinii publicznej zaraz znajduje się pod kreską Sawki. Niektóre "sprawy" polskiej obyczajowości nie są w stanie być zrozumiane bez humoru - a tego przecież dostarcza nam autor.
Dodatkowo - komentarze pana Ogórka dopełniają kunsztu satyry czasów nam bardzo współczesnych.
Uważam, że zamiast przytłaczać się kolejną porcją wiadomości wzbudzających w nas tyle emocji - często negatywnych - warto alternatywnie wziąć do ręki Dobrą zmianę grubą kreską - a na pewne sprawy będziemy w stanie się zdystansować. Tak na marginesie, Sawce chyba właśnie o to chodzi: "Jak mówi chińskie przysłowie: Jeden obraz zastępuje tysiąc słów. Nigdy nie lubiłem pisać, dlatego wciąż rysuję. Nie ukrywam, że w czasach galopujących zmian tylko żart rysunkowy może za nimi nadążyć."
Polecam!
Na zakończenie zakończenia pozwolę sobie podać przykład rysunku z niniejszej książki - str. 33.
PoZdRaWiAm!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz