Watykan to jeden z najbezpieczniejszych i najpilniej strzeżonych skrawków naszego globu.
Jeden sklep spożywczy, dwa dystrybutory stacji benzynowej, magazyn produktów luksusowych i słynna apteka Farmacia Vaticana. To wystarcza, by żyć i cieszyć się z możliwości bycia "mieszkańcem" najmniejszego państwa świata.
Oto książka, która szczegółowo przedstawia funkcjonowanie tych, którym dane było pracować, mieszkać, żyć za Bramą Spiżową.
źródło zdjęcia |
Autor: Magdalena Wolińska - Riedi
Wydawnictwo: Znak
Kraków 2019
Ilość stron: 365
Na początek słów kilka o autorce, bo przecież większość z nas ją dobrze kojarzy z telewizji, jako dziennikarkę - korespondentkę Telewizji Polskiej w Rzymie i Watykanie. Dane było jej otrzymać obywatelstwo watykańskie. Stąd też niepodważalna rzetelność treści niniejszej książki.
W publikacji czytelnik znajdzie odpowiedzi na wiele pytań związanych z funkcjonowaniem Watykanu. M.in. jaka waluta tu panuje, dlaczego Watykan nazywany jest najmniejszym państwem świata, jak wygląda paszport watykański i na jaki czas jest wydawany. Wiele miejsca poświęca autorka również Gwardii Szwajcarskiej, opisując jej funkcjonowanie. Są bowiem twarde reguły i odpowiednie procedury przyjmowania w jej szeregi. Generalnie jeśli chodzi o owe reguły - dotyczą wszystkich mieszkańców Watykanu. Dzięki temu, że są - panuje tu porządek, spokój i niepowtarzalne poczucie bezpieczeństwa.
M. Wolińska - Riedi opisuje także rolę Biura Spraw Cywilnych Gubernatoratu, Komendy Głównej Gwardii Szwajcarskiej, Żandarmerii Watykańskiej. Nie pomija nawet trudnych tematów, dotyczących spraw sądowych, które miały tu miejsce. Co za tym idzie wyjaśnia czytelnikowi funkcjonowanie organów odpowiedzialnych za pilnowanie sprawiedliwości - jeśli mogę tak to ująć. Chodzi tu o sądy kościelne, trybunały kurii rzymskiej, Kongregację Nauki Wiary.
Specjalne miejsce dziennikarka poświęca na opis jej osobistych spotkań i przeżyć związanych z Ojcem Świętym Janem Pawłem II ( Szyfrem w mojej relacji z Ojcem Świętym od pierwszej chwili był nasz ojczysty język. Język polski - to była moja siła w zaklętym świecie pałacowych wnętrz).
Znajdziemy tu również rozdziały poświęcone Benedyktowi XVI i papieżowi Franciszkowi.
"Kobieta w Watykanie" to nie tylko opis struktur, zasad, funkcjonowania "administracyjnego" Watykanu. Jest to także obraz duchowej strony życia mieszkańców. Dowiemy się więc jak wyglądają święta w Watykanie, msze święte, spowiedź, modlitwa.
Poza bogatą w informacje treścią są tu kolorowe zdjęcia, które dopełniają opisu. Jest także mapa - plan Watykanu wraz z rozmieszczeniem poszczególnych budynków, domów, itp.
Książkę kończą wspomnienia autorki - bardzo sentymentalne w odbiorze. Będące swoistym podsumowaniem jej szesnastoletniego pobytu za wspomnianą Bramą Spiżową. W wieku 23 lat zyskała obywatelstwo watykańskie:
Z kruchej istoty przeobrażałam się stopniowo w dojrzałą kobietę. Tutaj urodziłam moje dzieci. Na 44 hektarach najmniejszego państwa świata stawiały swoje pierwsze kroki. Uczyły się jeździć na rowerze, grać w klasy, zbierały mlecze na łące w Ogrodach Watykańskich i od pierwszych chwil obcowały z majestatem Kościoła. (...) Watykan był dla mnie kotwicą.
Dziękuję za książkę księgarni Tania Książka i bardzo polecam.
PoZdRaWiAm!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz