środa, 13 czerwca 2018

"Gra poza prawem"

Autor: Magdalena Zimniak
Wydawnictwo: Prozami
Ilość stron: 430 / Słupsk/Warszawa 2018


     Gra poza prawem to mocny, pod względem emocjonalnego odbioru, thriller psychologiczno - obyczajowy.

 Akcja rozpoczyna się w noc sylwestrową. Poznajemy wówczas  Dorotę i jej matkę - Beatę. W kolejnych rozdziałach pojawiają się pozostali bohaterowie: m.in. Ola, Krzychu, Katarzyna.
Teraz przybliżę nieco wymienione wyżej postacie.
Dorota - młoda dziewczyna, niepełnosprawna, poruszająca się na wózku. 
Została odizolowana przez matkę (Beatę) o świata zewnętrznego, od ludzi. Zamknięta, zapomniana, "nieistniejąca" - przeżywa wewnętrzny ból. Czuje, że ani matka, ani babcia nie kochają jej. Wręcz traktują jak niepotrzebną. 
Mimo, że Beata zapewnia jej podstawowe warunki bytu - bardzo podstawowe! - dziewczyna jest samotna i tak wielce łaknąca uwagi i uczucia matki, którego i tak nie otrzymuje.
Beata natomiast to kierownik biblioteki. Zawsze dobrze wygląda, jest starannie uczesana i umalowana. W pracy i poza domem zachowuje się tak, jakby nie miała córki - przecież Dorota nie ma nawet numeru PESEL...
Ola to pracownica tej samej biblioteki - sfrustrowana i niezadowolona. Także niepełnosprawna.
         Nikt z bohaterów nie ma pojęcia, że Dorota istnieje. Ten fakt, jak już wspomniałam, jest skrzętnie ukrywany przez Beatę. 
        Jakim szokiem jest więc moment, w którym  Ola spotyka się twarzą w twarz z Dorotą - w bardzo nietypowej sytuacji - przeczytajcie jakiej.
Obie kobiety są niepełnosprawne, obie wyizolowane: Dorota całkowicie, a Ola mentalnie. Jak rozwinie się ich znajomość i do czego doprowadzi? 
Od tego momentu akcja nabiera rozmachu. Ktoś morduje babcię Doroty w jej mieszkaniu. Komu zależało na jej śmierci? Zakończenia się nie spodziewacie...

      Zachęcam do przeczytania. Powieść M. Zimniak nie pozostaje bez echa. Wybrzmiewa jeszcze długo po jej przeczytaniu. Książkę poza tym czyta się szybko - jest bardzo zajmująca. Narracja poprowadzona przez bohaterów także jest na plus.

Jeszcze raz polecam.  

PoZdRaWiAm!

Brak komentarzy: