poniedziałek, 23 kwietnia 2018

"Mikrobiom"

Dziesięć ciekawych rozdziałów, bogata i niezwykle interesująca treść, obszerna i skrupulatna bibliografia, pokaźny i  pomocny indeks oraz wszystko-wyjaśniające przypisy to części składowe następującej książki...

Autor: Ed Young
Tłumaczenie: Magdalena Robsztyn - Anioł
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Seria: #nauka
Tytuł oryginału: I Contain Multitues. The Microbes Within Us 
and a Grander View of Life
Ilość stron: 367 / wydanie pierwsze, 
Kraków 2018


              Niniejsza książka, zważywszy na tytuł może nieco    dystansować przeciętnego czytelnika - że może taka bardzo naukowa, biologiczna, chemiczna, przesycona fachową terminologią. I kto tak sądzi, ten się bardzo , ale to bardzo myli:)
                   To prawda, że Mikrobiom traktuje o rzeczach i sprawach ważnych dla świata nauki i nie tylko, ale ukazuje "te" wiadomości stylem i językiem, a przede wszystkim narracją bardzo przystępną dla każdego - nie tylko dla naukowca. 
                  Znajduje się tu mnóstwo ciekawych i interesujących zagadnień na tematy związane z mikroorganizmami, bakteriami, wirusami, eukariontami itd. Opisy są bardzo dokładne ,ale jak już wspomniałam nie są zdominowane terminologią encyklopedyczną. To sprawia, że podręcznik czyta się z zainteresowaniem. Tym bardziej, że luźna narracja przeplatana jest dodatkowo humorem.   
                   Zachęcam do wglądu w treść Mikrobiomu. Uwierzcie, że po lekturze wiele zostaje w pamięci. Przeczytacie m.in. o alergiach i innych chorobach, o leczeniu i antybiotykoterapii, o  procesie programowania bakterii przez ludzi. Dowiecie się czym są bielojady, jaką faktycznie rolę spełnia produkt antybakteryjny, na czym polega transfer genów i generalnie o tym, że mikroorganizmy są obecne wszędzie:

Żyją w wodach najgłębszych rowów oceanicznych i w skałach pod nimi. Utrzymują się w buchających kominach hydrotermalnych, gorących źródłach i antarktycznych lodach. Można je nawet znaleźć w chmurach, gdzie działają jak zarodki krystalizacji dla deszczu i śniegu. Istnieją w astronomicznych liczbach. A właściwie znacznie je przekraczają - w twoim przewodzie pokarmowym jest   więcej bakterii niż gwiazd w naszej galaktyce.

PoZdRaWiAm!

Brak komentarzy: