wtorek, 23 stycznia 2018

W świecie zapachów

Elegancja nie jest możliwa bez  perfum. 
To skryte, niezapomniane, 
ostateczne akcesoria. 
(Coco Chanel)

       Od dawien dawna lubimy otaczać się pięknymi zapachami. Szukamy ich wszędzie, aby wreszcie trafić na takie, do których z miłą chęcią będziemy wracać, a które często stają się naszą drugą skórą.. Dodatkowo - jak komponują się jeszcze z ekskluzywnym opakowaniem i nietuzinkowych wyglądem - NIC DODAĆ, NIC UJĄĆ.
       Dzisiejszy rynek dosłownie "naszprycowany" jest różnymi rodzajami zapachowych kosmetyków. Oferuje szeroką gamę rozmaitych wonnych doznań, w równie rozmaitych cenach:)
           Takim oto wstępem chcę Was dzisiaj zaprosić do recenzji książki, która bardzo dobrze ukazuje ewoluowanie rewelacji zapachowych ostatniego stulecia.
Zapraszam!



Autor: Lizzie Ostrom
Przekład: Edyta Świerczyńska
Tytuł oryginału: Perfume. A Century of Scents
Wydawnictwo: Kobiece
Ilość stron: 453/ wydanie pierwsze, Białystok 2017

         Książka młodziutkiej L.Ostrom "Perfumy" to swoisty przewodnik po świecie zapachów. Autorka wiedzie swego czytelnika poprzez wszystkie "perfumeryjne" dekady XX wieku. Mamy tu w związku z tym rozdziały charakteryzujące poszczególne dziesięciolecia. Np.:
 - 1930 - 1939 - BURZLIWE LATA TRZYDZIESTE
 - 1950 - 1959 - ELEGANCKIE LATA PIĘĆDZIESIĄTE
 - 1970 - 1979 - PRZEBOJOWE LATA SIEDEMDZIESIĄTE
I tak, aż po lata nam współczesne.
Generalnie opisanych zostało sto zapachów. Każdy z nich dokładnie omówiony wraz 
z aspektem historycznym, który niewątpliwie miał często ogromny wpływ na producentów znanych marek perfum.
                   Czytelnik, chcąc pogłębić swoją wiedzę na temat powstawania kultowych zapachów, potrzebne informacje znajdzie właśnie tutaj, w niniejszej książce.
Dowie się z pewnością od kiedy popularne stały się wszechobecne dziś marki, m.in. Avon, Dior, Estée Lauder, Yves Saint Laurent, The Body Shop, Calvin Klein, Tommy Hilfiger, Clinique, Chanel, czy Lancôme.
Poza tym znajdziemy tu ciekawostki na temat słynnych domów perfumeryjnych (np.Gosnell), popularnych zapachów epoki: Belle Époque. Jeśli natomiast chcesz odkryć cóż wspólnego miała Maria Antonina z perfumami? Czym były perfumy Królowej Pszczół? W jaki sposób Richard Sears przyczynił się do popularyzacji perfum, lub kim były Dziewczyny Gibsona? - ta czytelnicza propozycja jest dla Ciebie:)
Dodatkiem do bogatej treści jest solidna, twarda i gustowna oprawa.

...a Ty po jakie sięgasz perfumy? Te o woni kwiatów, werbeny, czy może naturalnych ziół? Jedno jest pewne: jeżeli zapach jest dobrze do nas dobrany - współgra z naszą naturą, osobowością, charakterem. Określa nas i do nas przynależy.

PoZdRaWiAm! Księgarni Tania Książka dziękuję za egzemplarz recenzyjny:)

Brak komentarzy: