czwartek, 3 sierpnia 2017

Piłka nożna oczami widza

Witam po dłuższej przerwie:) Po urlopie przychodzę z postem recenzenckim o książce, która uczy i radzi na co warto zwracać uwagę podczas oglądania meczów piłki nożnej. Zapraszam!


Autor: Ruud Gullit
Tłumaczenie: Krzysztof Cieślik, Grzegorz Krzymianowski
Wydawca: SQN
Ilość stron: 336 / wydanie pierwsze, Kraków 2017

        Po raz kolejny w moje ręce dostała się książka "sportowa". Tym razem jednak pisała będę o futbolu widzianym z perspektywy widza.

Autor niniejszej publikacji to "wielozadaniowiec". Grał w Milanie, był kapitanem reprezentacji Holandii, trenerem m.in. Chelsea, Feyenoord, zdobywcą Złotej Piłki w 1987 roku, ekspertem BBC. To tylko niektóre role, w jakie wcielał się R. Gullit. Można się więc domyśleć, że książka została napisana fachowo i rzetelnie. Z punktu widzenia autora - piłkarza menedżera. Poparta wieloletnim doświadczeniem. 
            W Jak oglądać piłkę nożną  nie zabrakło informacji autobiograficznych - opisujących etapy przygody i kariery piłkarskiej. 
Treść stanowi relację analizującą futbol na przykładach różnych drużyn i klubów sportowych. Jednocześnie autor nie krytykuje, ani nie wytyka błędów, lecz ujawnia tajniki i detale gry w w sposób obiektywny. 
Wyjaśnia techniki i schematy gry na boisku, nie tylko za pomocą tekstu, ale także grafiki, co uważam, że jest ciekawe i pomocne.


            Zdecydowanie książka ta powinna być przodującą dla kogoś, kto w jakikolwiek sposób jest związany z piłką nożną - czy to jako początkujący gracz, czy jako odbiorca i widz. Jest to bowiem taki swoisty przewodnik po świecie futbolu. Zwraca uwagę na to, co najbardziej istotne i mające wpływ na efektywną grę: dyscyplina, relacje w drużynie, ustawienie na boisku, itp.
Poza tym czytelnik dowie się czym jest tzw. inteligentna obrona, mur, nurkowanie, tiki-taka oraz jak przedstawia się kultura piłkarska w różnych częściach świata - Hiszpania, Niemcy, Belgia, Francja, Holandia, Argentyna, Brazylia.

             Zachęcam do sięgnięcia po Jak oglądać piłkę nożną jako źródło niezbędnych wiadomości każdego fana futbolu.
Księgarni Tania Książka bardzo dziękuję za egzemplarz. Zainteresowanych zapraszam po inne książki kategorii: SPORT.

PoZdRaWiAm!Brak komentarzy: