wtorek, 25 kwietnia 2017

Jak, gdzie, po co...KIEDY!

        Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia, sposoby na spędzanie czasu, na realizację własnych celów. W życiu odnosimy sukcesy - większe, bądź mniejsze - ale i porażki wewnętrzne. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzi można poszukać tutaj ⬇
Tytuł: Potęga KIEDY
Autor: Michael Breus
Tłumaczenie: Agnieszka Myśliwy
Wydawnictwo: Znak Literanova
Ilość stron: 448/ wyd.1, Kraków 2017


        Michael Breus - psycholog, specjalista w dziedzinie chronobiologii. Na bazie pracy z pacjentami stworzył teorię określonych chronotypów.

      Książka Potęga KIEDY to bardzo obszerny zapis psychologicznego aspektu życia, dotyczący funkcjonowania organizmu człowieka w zgodzie z jego naturalnym rytmem biologicznym. Ten swoisty poradnik podzielony został na trzy zasadnicze części. 
        W części pierwszej autor charakteryzuje poszczególne chronotypy - delfin, niedźwiedź, lew, wilk. Dzięki dokładnym testom, które czytelnik rozwiązuje, można dowiedzieć się ku jakiemu typowi się skłaniamy. Jakie "zwierzę" nas w jakiś sposób definiuje. 
Kolejna część - równie rozbudowana - to opis różnych sfer życia człowieka pod względem synchronizacji określonych czynności i zachowań z naturalnym rytmem biologicznym, przypisanym do danego chronotypu.
Mamy tu więc sugestie kiedy jest najlepsza pora np. na spanie, aktywność fizyczną, posiłki, zadbanie o zdrowie, badania, uczenie się, na zapamiętywanie, kreatywność, zabawę i pracę.
Ostatnia część stanowi niejako podsumowanie całej treści. Takie kompendium wiedzy na dany temat. Dodatkowo graficznie przedstawione zostały tu przykładowe zegary biologiczne dla "delfina", "niedźwiedzia", "lwa", czy "wilka". Zaznaczyć przy tym należy, że każdy człowiek ma swój niepowtarzalny i autonomiczny zegar biologiczny, który jest warunkowany i spójny z naszym DNA. Cała rzecz w tym, aby teraz umieć synchronizować ten wewnętrzny zegar z naszym codziennym rytmem życia. Cywilizacja bowiem w dużym stopniu zweryfikowała pewne zmiany w systemie dobowym organizmu człowieka - pewne destrukcyjne zmiany. Dlaczego? I jaki niszczący okazał się w tym względzie rozwój szybkiego transportu, czy wynalezienie żarówki? Przeczytajcie sami. Dowiecie się też czym jest prawdziwy chronosynchronizm i co może rozregulować nasze wewnętrzne poczucie czasu.

Wydawnictwu Znak Literanova dziękuję za książkę:)

PoZdRaWiAm!

Brak komentarzy: