poniedziałek, 3 kwietnia 2017

Bajanie wierszem w "Wierszobajaniu"

       Witajcie! Mam dla Was dzisiaj coś nietypowego. Sama nie wiem, czy to tekst dla dzieci, czy dla dorosłych. Chociaż wiecie co? Raczej według mnie dla wszystkich:) Zapraszam! Poczytajcie, pooglądajcie, posłuchajcie i wyraźcie opinie:)Autor: Edyta Budziszyn
Wydawnictwo: Psychoskok
Ilustracje: Edyta Budziszyn
Ilość stron: 36        Wierszobajanie  to zbiór wierszowanych tekstów. Każdy tytuł odsyła czytelnika do znanej bajki i baśni. Autorka przerobiła, a raczej zmodyfikowała znane wszystkim teksty. Spotykamy się więc znowu z Czerwonym Kapturkiem, Calineczką, Pinokiem, Babą Jagą, Brzydkim kaczątkiem, Kopciuszkiem i wieloma innymi bohaterami.
       Edyta Budziszyn "zwierszowała" znane teksty w sposób bardzo dźwięczny i melodyjny. Między innymi dzięki zastosowaniu rymów. Pojawiają się więc rymy typu: 
   A
   A
   B
   B
 - są to tzw. rymy parzyste

   A
   B
   A
   B
 - rymy krzyżowe

      Ci jednak najistotniejsze, każdy tekst ma morał. I wcale nie trzeba się mocno wczytywać, aby go zlokalizować? Jest podany wprost. 
Tematyka zaś nawiązuje do spraw najważniejszych. Mamy wobec tego naukę o wolności, o nieuwadze i braku ostrożności, o miłości oczywiście też. O niszczycielskiej sile kłamstwa i w przeciwwadze o budowaniu codzienności na prawdzie i szacunku.


      Z całą pewnością Wierszobajanie polecam dzieciom - ze względu na łatwą do przyswojenia treść, ale także dla dorosłych - względem przesłania, jakie określone wiersze niosą i względem wartości, jakie należy pielęgnować w sposób szczególny. 

Wydawnictwu Psychoskok dziękuję za książkę:)

Polecam! ...a to próbka tego, o czym napisałam powyżej:)


PoZdRaWiAm!

Brak komentarzy: