wtorek, 31 stycznia 2017

Uwaga na kangury, wombaty i...wielką przygodę!

Gotowi na podróż do jednego z najcieplejszych miejsc na ziemi? Myślę, że tak:) Zwłaszcza, że „u nas” zima sroga!
Autor: Karol Lewandowski
Wydawnictwo: SQN
Wydanie I, Kraków 2016
Fotografie: Wojciech Lewandowski, Aleksandra Ślusarczyk, Karol Lewandowski

     Busem Przez Świat to nie tylko cykl, seria książek podróżniczych. To przede wszystkim
projekt studencki, którego głównym celem jest zwiedzanie świata jak najmniejszym nakładem finansowym.
Nic w tym dziwnego, ale jednak:) Podróż prawie 30-letnim busem do ponad 50 krajów w Europie, Ameryce Północnej, Afryce, Azji, Australii? Ów projekt można śledzić na blogu: link
Australia za 8 dolarów Karola Lewandowskiego to kolejny punkt do odkreślenia na mapie podróżniczych celów „busa – staruszka”.
    Książka jest nie tylko wyczerpującą skarbnicą wiedzy geograficznej, ale również i chyba przede wszystkim skrupulatnie prowadzonym pamiętnikiem, dziennikiem podróży.
Są tu opisane wszelkie niuanse, począwszy od serii przygotowań do wyprawy, gromadzenia potrzebnych dokumentów, zmagań w innej rzeczywistości, aż do wielkiego finish'u.
Genezą wyprawy – koniec końców „hardkorowej” - były marzenia, zapał, chęci, odwaga i determinacja. Cała ekipa, która wyruszyła do krainy kangurów. Musiała tymi cechami bądź co bądź się odznaczać.
    Podróż trwała cztery miesiące. Czas ten okazał się wystarczającym, aby przejechać kultowym busem 25 tysięcy kilometrów. Opisana przygoda – bo tak trzeba pewnie nazwać niniejszą wyprawę – pozwala czytelnikowi wkroczyć w świat jadowitych węży i pająków, psów dingo, krokodyli, wszędobylskich kangurów latających lisów, itd.
   Książka została napisana bardzo lekko. Odczuwalna jest wręcz beztroska młodych studentów – odkrywców zainteresowanych światem, nie do końca zdających sobie sprawę z niebezpieczeństw.
     Pozwolę sobie teraz wyliczyć kilka miejsc zwiedzonych i dokładnie tu opisanych;
- Zjednoczone Emiraty Arabskie z uderzającą falą upałów
- Singapur – i jego wielce zadbane oraz czyste ulice
- Sydney – z wielką operą
- Góry Błękitne
- Dorrigo
- góry Glass House
- Kuranda
- Alice Springs
- miasteczko z filmu „Krokodyl Dundee”
- Uluru
- Kings Canyon
- Zatoka Rekina
- The Wave – Kamienna Fala
- pustynia Nullarbor
- Port Augusta
- Melbourne
- Portland
- Nowa Zelandia
- Mount Cook
- Góra Kościuszki
    To tylko niewielka część punktów zwiedzonych przez grupę odważnych podróżujących. Książka poza tym zawiera wiele ciekawostek, których możemy doświadczyć niemalże namacalnie. To za sprawą kodów z możliwością skanowania. Dzięki nim szybko możemy przenieść się na odpowiednią stronę i np. posłuchać odgłosów kukabura, dźwięków buszu, fragmentu koncertu w Nimbin, obejrzeć film instruktażowy o prawidłowym rzucaniu bumerangiem, czy film z australijskimi wschodami i zachodami słońca.
    Gorąco polecam i zachęcam do przeczytania niniejszej książki. Gwarantuję, że dzięki kilkorgu zapalonym odkrywcom, przeżyjecie niesamowitą przygodę, dowiecie się wielu ciekawych rzeczy, np. czym są kazuary, gdzie rośnie „drzewo buciane”, czy należy bać się didgerido.
...a jeszcze rzecz bardzo istotna – fotografie! Jest ich w książce całe mnóstwo. Doskonale uzupełniają treść, budzą wyobraźnię i są dla umysłu czytelnika „portalem” do innej rzeczywistości. Rzeczywistości , która ma swoje prawa i pięćdziesięciostopniowy upał.
Bardzo dziękuję Wydawnictwu SQN za książkę i jeszcze raz zachęcam do czytania:)

PoZdRaWiAm!  

Brak komentarzy: