piątek, 25 listopada 2016

"Na dobranoc - dobry wieczór, miś pluszowy śpiewa Wam..."

         Dzisiaj witam Was słowami piosenki, którą kiedyś, kiedyś wykonywał Mieczysław Czechowicz - znany aktor - jako piosenkę czołową rozpoczynającą jedną z najbardziej znanych "misiowych" bajek. Dziś bowiem obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Dzień ten ustanowiony został 25 listopada 2002 roku z okazji setnej rocznicy powstania zabawki - misia.
Święto to - z obserwacji wynika - staje się coraz bardziej popularne i cieszące się
ogromnym powodzeniem zwłaszcza wśród najmłodszych, chociaż nie tylko:)
Dorośli bowiem też mają swoje misie. Te, które znają z dzieciństwa. 
Weźmy choćby "Misia Uszatka". Bajka emitowana była w telewizji w latach 1975-87. Miś Uszatek to także bohater wielu bajek i książek dla dzieci, autorstwa Czesława Janczarskiego.
Osobiście bardzo polecam te książeczki - są uniwersalne i co najważniejsze zawierają morał, mądre przesłanie dla dzieci.
Postacie z bajki "Miś Uszatek" można podziwiać w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.
Tytuły:
 - Przygody i wędrówki Misia Uszatka
 - Wiosna Misia Uszatka
 - Lato Misia Uszatka
 - Wędrówki Misia Uszatka
 - Miś Uszatek
 - Zaczarowane kółko Misia Uszatka
      Kolejny "starszy" miś to Colargol z "Przygód misia Colargola. Postać została stworzona przez Olgę Pouchine - francuską pisarkę. Misia zaś można podziwiać również w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.

źródło zdj.


         Inny znany miś - już zagraniczny:) - to Paddington. Pierwsza książka o dzielnym misiu z Peru powstała w 1958 roku. Postać została powołana na kart książki przez pisarza angielskiego - Michaela Bonda.
Więcej o Paddingtonie w recenzji tutaj:)

        "Kubuś Puchatek" natomiast to bohater stworzony przez A.A.Milne'a. Pierwsze wydanie datuje się na rok 1926. Najbardziej znane są Kubuś Puchatek i Chatka Puchatka. 

        Obecnie na rynku książkowym i nie tylko tym:) jest mnóstwo rodzajów misiów o rozmaitych imionach. Nie sposób jednak wymienić tu wszystkie:) Skupiłam się więc dzisiaj na tych najbardziej znanych i - jakby nie było - leciwych misiach.Teraz Was pytam - jakie Wy macie ulubione bajki, książki, czy filmy z misiem w roli głównej? Może komuś "miś" kojarzy się z jakimś wydarzeniem w życiu? Piszcie w komentarzach:)

PoZdRaWiAm!...i podsyłam kilka "misiowych" linków:) 

Brak komentarzy: