czwartek, 22 września 2016

"Jak każe obyczaj"

Witam i zapraszam na pierwszą recenzję tegorocznej jesieni:) 


       Edith Wharton - urodzona w 1862 roku, zmarła w roku 1937. Pisarka amerykańska. Jej twórczość charakteryzują opisy wyższych sfer i klas społeczności amerykańskich. Spod jej pióra wyszło kilkadziesiąt pozycji literackich. Powstały nawet filmy, których kanwą były treśći autorki: Ethan Frame, Świat zabawy i Wiek niewinności.       The Custom of the Country - Jak każe obyczaj, to książka zdecydowanie obyczajowa. Traktuje o zawiłych relacjach społeczeństwa amerykańskiego początków XX wieku. 
Historia opowiada dzieje Undine Spragg - pięknej i zadbanej młodej kobiety, która za wszelką cenę chce zdobyć, to co najlepsze dla niej samej. W swym postępowaniu odznacza się wiec wielką próżnością. Swą urodę natomiast bez oporów wykorzystuje do osiągnięcia celu, jakim jest dla niej wytworne, towarzyskie i "lekkie" życie. 
Wraz ze swoją matką i ojcem Undine przeprowadziła się do Nowego Jorku, do hotelu West Side. Zarówno matka dziewczyny, jak i ona sama bardzo szybko adaptują się do nowej rzeczywistości. Pragnął wejść w ówczesne towarzystwo magnackie, wspinają się po drabinie społecznej, wykorzystując bez ogródek ludzi wokół siebie. Kto natomiast śmie sprzeciwić się pannie Spragg, automatycznie staje się jej wrogiem. 
       Na przykładzie losów rodziny państwa Spragg, autorka krytycznie charakteryzuje dawną europejską i amerykańską arystokrację, której życie wypełniały spotkania towarzyskie, zabawy i podróże. 
Próbie niejakiego pogodzenia starych i nowych obyczajów społecznych miał podołać bohater wykreowany przez E. Wharton - niejaki Ralph Marvell.
Czy udało mu się osiągnąć tenże zamiar? Co takiego łączyło go z Undine? Wreszcie czy Undine przeszła przemianę i przewartościowała swe dotychczasowe życie? 
Na te i inne obyczajowe pytania i refleksje - odpowiedzi znajdziecie bez wątpienia na kartach niniejszejm książki. 
Zachęcam więc do czytania!...a jak bardzo serdecznie dziękuję Wydawnictwu MG za książkę:)

Przydatne linki:

PoZdRaWiAm!

Brak komentarzy: