czwartek, 30 czerwca 2016

Zdrowo - kolorowo. Recenzja

Witam serdecznie ponownie w recenzji!  Dzisiaj nadszedł czas na coś zdrowego, pysznego i niebanalnego. No to co? Zaczynamy!Oczywiste oczywistości...

Autor: Karolina i Maciej Szaciłło
Wydawnictwo: Zwierciadło, Warszawa 2016
Ilość stron: 240

Małe co nieco o autorach...

     Karolina i Maciej Szaciłło to "zdrowe" małżeństwo. Od dawna zajmujące się krzewieniem zdrowych postaw względem żywienia. Doskonale się uzupełniają. Ona to specjalistka od zdrowego odżywiania, porad dotyczących dietetyki, a także współautorka poradników. Dużym sukcesem cieszy się książka "Karolina na detoksie". 
On natomiast to ekspert od ekologicznego trybu życia. Współautor m.in. " Przemytników marchewki groszku i soczewicy". Razem prowadzą warsztaty z zakresu zdrowego jedzenia i gotowania.

O książce...

  Zacznę może od strony wizualnej. Z całą pewnością szata graficzna jest bardzo estetyczna i dopracowana. Okładka zachęcająca do czytania - kolorowa, ale nie "przepakowana". 
Poza tym mnóstwo fotografii, zdjęć i ilustracji. Zdjęcia potraw wykonali sami autorzy, zdjęcia autorów zaś - Anna Drozd. 
Tekst utrzymany jest w stylu wyważonym, minimalistycznym, ale jednocześnie na tyle wyczerpującym, aby wzbudzać walory estetyczne.

Co z zawartością...

   Jak przystało na książkę kucharską mamy tu - to zrozumiałe - przepisy kulinarne. Ale, ale...nie tylko:) Są bowiem liczne i bardzo przydatne - uwierzcie - porady dotyczące zasad zdrowego odżywiania się.  Niektóre z nich są znane, a niektóre mogą się okazać dla Was dość nowatorskie. Wręcz zaskakujące. 
   Przed częścią zawierającą same przepisy zostały zamieszczone listy rzeczy potrzebnych podczas sporządzania proponowanych posiłków. Dodatkowo mamy tu też wygodną listę zakupów. Jest również charakterystyka użytych w książce przypraw i dodatków do potraw. Oczywiście same zdrowe alternatywy.
    Przepisy - co jest bardzo interesujące - zostały podzielone na dwie zasadnicze części:
 - I - Menu wiosenno-letnie
 - II - Menu jesienno-zimowe
   To nie wszystko! Jest też bowiem podział na dni tygodnia, a każdy dzień jest tematycznie poświęcony kuchni innego kraju. Np. Francji, Grecji, Tajlandii, Egiptu, Ameryki, itd.
   Sugerowane dania są: nieskomplikowane, szybkie i przystępne. Przede wszystkim jednak zdrowe i nie mogą się nie udać:)
Dodatkowo przy niektórych przepisach mamy oznaczenie, gdy dana kuchnia jest wegańska, albo bezglutenowa. Do zalet "pysznych" propozycji należy wpisać " przenośność" dań. Już wyjaśniam o co chodzi:) Autorzy tak skroili przepisy, aby potrawy można było łatwo spakować,. np. do pracy, czy w podróż. Jest to, uważam, fantastyczne rozwiązanie. 

Podsumowanie...

  Książka Karoliny i Macieja to świetna propozycja dla miłośników zdrowego odżywiania, lub dla poszukujących motywacji do rozpoczęcia swej przygody ze zdrowym trybem życia. Fotografie potraw - piękne - nic dodać, nic ująć:) Książka dopracowana pod każdym względem. Wyczerpująca, kolorowa, a przy tym minimalistyczna.

Serdecznie dziękuję księgarni Tania Książka 
źródło

za niniejszy egzemplarz, a Was drodzy Czytelnicy zapraszam do lektury i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach!

PoZdRaWiAm!

1 komentarz:

Another Desire pisze...

Muszę się skusić na tą książkę, gdyż ostatnio dosyć intensywnie interesuję się zdrowym i świadomym jedzeniem, regularnie wprowadzając nowe pozycje do mojego menu :)
Pozdrawiam
ifeelonlyapathy.blogspot.com