wtorek, 28 czerwca 2016

"Cyfrowi rodzice" - recenzja


Tytuł: Cyfrowi rodzice: dzieci w sieci. Jak być czujnym, a nie przeczulonym.
Tytuł oryg.: Media Moms. Digital Dads: A Fact-Not-Fear Approach to Parenting in the Digital Age.
Autor: Yalda T. Uhls
Przekład: Irmina Grzegrzółka
Wydawca: IUVI, Kraków 2016
Ilość stron: 284     Książka Yaldy T. Uhls to zdecydowanie poradnik. Poradnik dobrze skrojony na miarę potrzeb rodziców "dzieci online". Niniejsza publikacja to traf w samo sedno w dobie tak mocno i dynamicznie rozprzestrzeniającego się świata Internetu. Autorka bardzo dokładnie i skrupulatnie podeszła do powyższego tematu. Świadczą o tym liczne porady, przykłady, statystyki,a  nawet adekwatne do danego problemu linki. 
      Książka podzielona jest na trzy zasadnicze części:
I - Podstawy
II - Media społecznościowe
III - Nauka
     Z części pierwszej dowiemy się z całą pewnością jak funkcjonuje współczesne rodzicielstwo wobec globalnego napływu wszelakich treści i nowinek cyfrowych. Jak nadążyć zA wszechogarniającym życie "netem". Wreszcie jaki wpływa na funkcjonowanie mózgu mają media względem dzieci na poszczególnych etapach ich rozwoju emocjonalnego, społecznego i osobowościowego.
      Część druga to przede wszystkim charakterystyka i bliższe przyjrzenie się różnym społecznościom online. Mamy tu wobec tego swoiste porównanie świata rzeczywistego i sieciowego. Mamy również opis potrzeb, korzyści i zagrożeń wynikających z aktywności w aplikacjach typu Instagram, Facebook, Twitter, Snapchat, YT, itp.
     Ostatnia odsłona książki traktuje o wpływie całego cyfrowego świata na zdolność uczenia się, czytania i pisania. Autorka "mówi" tutaj o wielozadaniowości, podzielności uwagi i umiejętnościach zapamiętywania. Przedstawia mity i fakty z tym związane. Udziela odpowiedzi także na pytania związane z grami wideo, czy internetowymi. Spostrzeżenia są dosyć ciekawe i nieoczywiste - jakby się mogło wydawać. 
       Bardzo przydatnym zabiegiem zastosowanym po każdym rozdziale są podsumowania najważniejszych treści. Pozwala to na systematyzację danego zagadnienia. 
Mimo, że jest to podręcznik, to dzięki temu, że treść jest zróżnicowana poprzez przykłady, porady, statystyki, rysunki itp., czyta się ją z wielkim zainteresowaniem. 
        Uważam, że "Cyfrowi rodzice" to lektura obowiązkowa dla rodziców i osób pracujących z tzw. e-dziećmi. 

GORĄCO POLECAM!
Za niniejszy egzemplarz serdecznie dziękuję księgarni Tania Książka.


Przydatne linki:
 - "Cyfrowi rodzice":

Brak komentarzy: