wtorek, 4 sierpnia 2015

"JAK SIĘ MA TWÓJ BÓL" - recenzja

Autor: PASCAL GARNIER - ur. w 1949 roku, zm. w roku 2010. To jeden z najwybitniejszych przedstawicieli literatury francuskiej. Debiut literacki - zbiór opowiadań CONTES GOUTTES - w wieku 35 lat.
Zdecydowanie jego twórczość charakteryzuje się jako tzw. roman gris, czyli powieść, która sama w sobie jest mroczna, tajemnicza, smutna i ponura. Zawiera jednak jakiś element "rozświetlający" całość.
SAM AUTOR O SOBIE I SWOJEJ TWÓRCZOŚCI PISZE: LITERATURA JEST DOWODEM NA TO, ŻE ŻYCIE NIE WYSTARCZA. To właśnie w świat pisany na kartce uciekał, gdy czuł się samotny.Serdecznie dziękuję WYDAWNICTWU CLAROSCURO http://www.claroscuro.pl/index.php
za udostępnienie mi niniejszej książki.

Z języka francuskiego przekładu dokonała GABRIELA HAŁAT.

   JAK SIĘ MA TWÓJ BÓL to powieść - metafora. Obok dosłowności opisanej historii niemalże w każdym podjętym przez bohaterów działaniu możemy wyłuskać drugie dno - symboliczne, ukryte, a nawet tajemnicze. Treść sama w sobie jest dosyć ponura - a raczej opowiedziana historia. Narracja w trzeciej osobie sprawia, że stajemy z dystansem wobec treści. 
Bohaterowie: Simon, Bernard, Anaïs to postacie, wokół których toczy się opowieść . Simon zajmuje się tępieniem szkodników. Bez oporu likwiduje jednego za drugim. Bernard to chłopak, który z jakiegoś powodu stanął na drodze Simonowi. Ten zaproponował mu pracę w roli swojego kierowcy.Co dalej - przeczytajcie sami...Losy bohaterów poznajemy stopniowo i bez pośpiechu. W ten sposób autor zdecydowanie zbudował z wielkim smakiem atmosferę powieści. 
   Pojawia się tu także motyw podróży - co generalnie ma związek z podróżami jakie w swoim życiu odbył Pascal Garnier. Podróży namacalnej, rzeczywistej i przede wszystkim - tak myślę - podróży w głąb siebie. 
   Styl jakim dysponuje Garnier przypomina mi nieco charyzmatyczny program Sensacje XX wieku, czyli taka swoista relacja z konkretnych wydarzeń. 

   Zachęcam do zapoznania się z treścią książki JAK SIĘ MA TWÓJ BÓL z jako współczesnym przykładem francuskiej powieści noir.

Brak komentarzy: