środa, 19 sierpnia 2015

JĄDRO CIEMNOŚCI - recenzja

 - ...Nie to niemożliwe; niepodobna dać komuś żywego pojęcia o jakiejkolwiek epoce swego życia- o tym, co stanowi jej prawdę, jej znaczenie, jej subtelną i przejmującą treść. To niemożliwe. Żyjemy tak, jak śnimy - samotni...Autor - Joseph Conrad - Józef Teodor Konrad Korzeniowski - (1857 - 1924): https://pl.wikipedia.org/wiki/Joseph_Conrad


Wydawnictwo MGhttp://www.wydawnictwomg.pl/

Przekład - Aniela Zagórska
Tytuł oryginału - Heart og Darkness
Projekt okładki - Elżbieta Chojna
Liczba stron - 152

   Na początku dziękuję serdecznie Wydawnictwu za książkę i zapraszam na recenzję:)

  Jądro ciemności to zdecydowanie klasyka. Utwór powstał w 1902 r. w wersji książkowej. Twórczość Josepha Conrada była generalnie trudna ze względu na słabe zdrowie i kłopoty finansowe. Stąd Jądro ciemności miało być nowelą, ale nieoczekiwanie rozrosło się do trzech części. Dzisiaj przez niektórych nazywane jest albo powieścią, albo właśnie nowelą. Znając życiorys Josepha Conrada dostrzegamy wiele analogii jego biografii z treścią utworu.
Dominującym i niepowtarzalnym porównaniem jest motyw podróży marynarskich i życie na wodach otwartych. Postać Kurtza - bohatera książki - jest odzwierciedleniem Klein'a - agenta Spółki Akcyjnej do Handlu z Górnym Kongiem w Brukseli. 
   Sam tytuł ma znaczenie symboliczne. Z pewnością oznacza środek czarnego kontynentu, ale i duszę błądzącą wśród współczesnej cywilizacji. Nie będę więcej na ten temat pisać, ponieważ każdy, kto przeczyta Jądro ciemności sam dostrzeże wiele znaczeń i konotacji tytułu dzieła. 
    Idźmy dalej. Z całą pewnością książka ta nie jest książką łatwą i prostą w odbiorze. Wręcz przeciwnie - wiele niedopowiedzeń, wieloznaczności i sugestii pozostawionych dla odbiorcy do własnej interpretacji.  Ten stan rzeczy potęguje kompozycja dzieła - bardzo dużo dokładnych opisów, mała ilość dialogów i podwójny narrator. Pierwszy z nich to ten, który rozpoczyna i kończy nowelę - prezentuje bezpośrednio całą sytuację, treść. Drugi natomiast to Marlow - główny bohater, który streszcza swą opowieść życia.
    Temat przewodni Jądra ciemności to podróż. Podróż do Afryki, ale i podróż wgłąb siebie i własnych myśli. Impresjonistyczne obrazy nadają mroczny, posępny, tajemniczy i groźny charakter treści. W trzech częściach J. Conrad zawarł tę symboliczną wędrówkę, której celem miało być spotkanie z niejakim Kurtzem. 

Czy Marlow zdążył porozmawiać z Kurtzem? Czy pobyt na czarnym lądzie stał się w jakikolwiek sposób konstruktywny i pouczający dla Marlowa? Wreszcie co może oznaczać nietypowe i zaskakujące zakończenie noweli? 

Sięgnijcie po tę książkę, a z pewnością nie zapomnicie o niej długo. Taką bowiem moc mają treści obfitujące w symbolikę. Brak komentarzy: