czwartek, 25 czerwca 2015

SMAŻONE ZIELONE POMIDORY – FANNIE FLAGG – recenzja

     Smażone zielone pomidory to amerykańska powieść obyczajowa, która stała się inspiracją do nakręcenia filmu o tym samym tytule. Autorka Fannie Flagg to również producentka i prezenterka telewizyjna. Przypomnijmy, że za scenariusz otrzymała nominację do Oskara. W roku 2012 F. Flagg została laureatką literackiej nagrody Harper Lee Award.Książka została wydana przez Wydawnictwo Otwarte w marcu br.
Przetłumaczona przez Aldonę Możdżyńską.
Tytuł oryginału – Fried Green Tomatoes at the Whistle Stop Cafe.
Zawiera 462 strony.

„Lepsza od czekolady, kieliszka wina i polarowego koca. Gorąco polecam na poprawę nastroju książkę o kobiecej solidarności i prawdziwej przyjaźni” - Dorota Wellman (źródło: okładka książki).

    W powieści przeplata się kilka wątków i losów ludzkich. Mamy tu bowiem młodą mężatkę Evelyn, która regularnie odwiedza z mężem dom spokojnej starości, aby dotrzymywać towarzystwa teściowej. Poznaje tam starszą panią – Threadgoode, która opowiada kobiecie historię swego życia. Od tej pory Evelyn nie może się doczekać kolejnej wizyty w domu starców – zaabsorbowana dalszymi losami swej nowo poznanej rozmówczyni.
Pani Threadgoode tym samym odbywa bardzo sentymentalną podróż w przeszłość – każdą z chwil przeżywa bardzo emocjonalnie. Przenosi nas w lata trzydzieste XX w. do miejsca zwanego Wistle Stop Cafe – kawiarni prowadzonej przez dwie zaprzyjaźnione kobiety.
W Alabamie jest to jedno z najpopularniejszych i najprzyjemniejszych miejsc spotkań mieszkańców.
Wbrew pozorom życie ludzi w Alabamie nie jest tak smakowite i słodkie, jak serwowane w Whistle Stop Cafe potrawy. Jest tu bowiem miejsce na dramaty, gorycz porażki, śmiech, miłość, rozczarowanie i zbrodnię.

Cała historia opowiedziana przez starszą panią skłania Evelyn do dokonania pewnych zmian 
w swoim życiu. Staje się dla niej inspiracją, by wreszcie wziąć sprawy w swoje ręce.

Ciekawostka: Na końcu powieści zamieszczone zostały przepisy na potrawy serwowane w Whistle Stop Cafe:)


Zachęcam do przeczytania powieści Fannie Flagg – dostępnej oczywiście w naszej bibliotece. Polecam również BABSKĄ STACJĘ tejże autorki.

Brak komentarzy: