piątek, 5 czerwca 2015

SEKRETNE ŻYCIE PSZCZÓŁ - Sue Monk Kidd/ recenzja

Dzisiaj zapowiedziana recenzja przeczytanej w maju powieści pt. Sekretne życie pszczół - zapraszam:)
Autor - SUE MONK KIDD
Wydawnictwo - W. Literackie
Przekład - ANDRZEJ SZULC
Ilość stron - 349
Gatunek - obyczajowa powieść amerykańska

Fragment...

      Sekretne życie pszczół to przede wszystkim powieść obyczajowa. Powieść, którą czyta się lekko i przyjemnie, ale problemy zawarte w samej treści już nie są takie banalne i proste. Autorka przenosi nas w świat, w którym rządzi okrucieństwo, bezmyślność i przede wszystkim rasizm. Mowa oczywiście o latach sześćdziesiątych XX w. - w Ameryce Płd. Swoisty podział na "białych" i "czarnych" był widoczny i odczuwalny na każdym kroku. I to również uświadamia nam Sue Monk Kidd w swej powieści. Każdy, kto nie był "biały" był prześladowany, szykanowany, bity, katowany. Nawet za wyimaginowane przewinienia. 
   Pierwszoosobowa narracja zdecydowanie nakreśla nam styl pamiętnika, wspomnień i momentami gorzkiej wewnętrznej spowiedzi młodziutkiej Lily. Dziewczyna żyje z przeświadczeniem i poczuciem winy, że przyczyniła się do śmierci matki. Wychowywana przez despotycznego i surowego ojca szuka ukojenia w ramionach "czarnej" opiekunki Rosaleen. Splot wielu wydarzeń doprowadza do ucieczki Lily i Rosaleen z domu. Z wiadomych sobie powodów dziewczynka dąży do dotarcia do Tiburonu do Karoliny Południowej. Nie podejrzewa nawet jak bardzo zmieni to jej dotychczasowe życie. Na swej drodze spotyka trzy czarnoskóre kobiety, które zajmują się pszczelarstwem. To właśnie pszczoły przenikają karty powieści jako niemalże bohaterki książki. Wiążą losy ludzi i przeplatają się z nimi. W jaki sposób? Czy Lily odnajdzie wreszcie ukojenie i miłość? Gorąco zachęcam do przeczytania tego osobliwego dzieła o prawdziwej przyjaźni i mądrości życiowej. O solidarności i ...zapachu miodu:)

P.S. - o obecności pszczół w powieści świadczą jeszcze starannie dobrane epigrafy przy każdym rozdziale - krótkie notatki z książek naukowych danej dziedziny.

2 komentarze:

Paulina pisze...

Słyszałam mnóstwo dobrych opinii o tej książkę i w końcu po nią sięgnę:)

KuLtUrAlNiE AGA pisze...

Warto z pewnością - życzę miłych wrażeń:)