poniedziałek, 2 lutego 2015

Styczniowe premiery filmowe - podsumowanie #2


Witajcie! Jak mówiłam, tak jestem z kilkoma propozycjami styczniowych premier filmowych tym razem. Zaczynamy:)

1. PADDINGTON  to niedźwiadek, który przebył długą drogę z Peru do Anglii, by na skutek przypadku trafić w ręce rodziny Brownów. Znaleziony przez nich na jednej z londyńskich stacji kolejowych sympatyczny miś w czerwonym kapeluszu od razu przypadł do gustu najmłodszemu przedstawicielowi familii, Jonathanowi i jego siostrze. Przyjmując Paddingtona pod swój dach Brownowie nie mieli jednak pojęcia, że uroczy zwierzak przysporzy im mnóstwa kłopotów i przygód.Reżyseria - Paul King
Scenariusz - Paul King i Hamish McColl
Gatunek filmowy - familijny, przygodowy
Produkcja - Francja, USA, Wielka Brytania
Premiera - Polska: 2 STYCZNIA; świat: 23 listopada 2014 r.

Film trwa 1 godz. i 35 min.

2. WHIPLASHAndrew to młody perkusista, który stara się osiągnąć doskonałość. Fletcher, wykładowca prestiżowego konserwatorium (J.K. Simmons) jest bardzo wymagającym nauczycielem. Jego metody dydaktyczne są okrutne; zmusza uczniów do nieludzkiego wysiłku, często poniża. Andrew jest gotowy na wszelkie poświęcenia, aby stać się muzykiem idealnym. Przejmujący obraz pokazujący ludzką determinację w dążeniu do ideału.  Reżyseria - Damien Chazelle
Scenariusz - Damien Chazelle
Gatunek filmowy - dramat
Produkcja - USA
Premiera - Polska: 2 STYCZNIA; świat: 16 stycznia 2014 r.

Film trwa 1 godz. i 45 min.

3. NIEZŁOMNYprawdziwa historia olimpijskiego biegacza, Louisa Zamperiniego, który w czasie II wojny światowej służąc w amerykańskiej armii, po zniszczeniu samolotu, którym latał, przez prawie 50 dni wraz z dwoma kompanami, dryfował szalupą po oceanie, by później trafić na dwa lata do niewoli w japońskim obozie jenieckim. Tam bity, poniżany i zmuszany do ciężkiej pracy zostanie poddany niezwykłej próbie charakteru.
Reżyseria - Angelina Jolie
Scenariusz - Ethan Coen, Joel Coen, Richard LaGravenese, William Nicholson
Gatunek filmowy - dramat wojenny
Produkcja - USA
Premiera - Polska: 2 stycznia; świat: 17 września 2014 r.

Film trwa 2 godz. i 17 min.

4.SON OF A GUNmłody JR (Brenton Thwaites) zostaje aresztowany za niewielkie przestępstwo. W twardych warunkach więzienia szybko zdaje sobie sprawę, że bez silnej opieki nie ma szans na przetrwanie za kratami. Młodemu przestępcy udaje się zawrzeć znajomość z groźnym kryminalistą uchodzącym za wroga publicznego numer jeden - Brendanem Lynchem (Ewan McGregor). JR staje się podopiecznym gangstera. Wszystko ma jednak swoją cenę. Młody chłopak musi pomóc Brendanowi i jego ekipie w ucieczce z więzienia. W nagrodę za udaną akcję, JR dostaje propozycję udziału w napadzie na złoto warte miliony dolarów. Kiedy w grę wchodzą tak olbrzymie pieniądze, nie można ufać nikomu. Reżyseria - Julius Avery
Scenariusz - Julius Avery
Gatunek filmowy - Australia
Produkcja - dramat, kryminał
Premiera - Polska: 2 stycznia; świat: 16 października 2014 r.

Film trwa 1 godz. i 50 min.

5. WIELKIE OCZYoparty na prawdziwej historii malarki Margaret Keane. W latach sześćdziesiątych XX wieku świat zachwyca się intrygującymi portretami kobiet i dzieci o tajemniczych, wielkich oczach. Autorstwo obrazów przypisuje sobie niezwykle ambitny Walter Keane. Jednak za genialnymi pracami stoi żyjąca w jego cieniu żona Margaret. Kobieta walczy o prawdę, uznanie i wyzwolenie się spod wpływu bezwzględnego despoty oraz z roli, którą narzuca jej społeczeństwo.


Reżyseria - Tim Burton
Scenariusz - Scott Alexander i Larry Karaszewski
Gatunek filmowy - dramat, biografia
Produkcja - USA
Premiera - Polska: 2 stycznia; świat: 24 grudnia 2014 r.

Film trwa 1 godz. i 45 min.

6. EXODUS. BOGOWIE I KRÓLOWIE opowiada o Mojżeszu, który występuje przeciwko egipskiemu faraonowi Ramzesowi i pomaga czterystu tysiącom niewolników uciec z Egiptu podczas katastrofy śmiertelnej. Biblijne wyjście z Egiptu to trzymająca w napięciu historia o rywalizacji, zdradzie i pogoni za wolnością. W trakcie bitwy Mojżesz ratuje życie Ramzesa i nieświadomie sprowadza na siebie jego zawiść. Po powrocie do Memfis Mojżesz odwiedza niewolnicze miasto Pithom, gdzie w czasie spotkania z Nunem (członkiem hebrajskiej starszyzny) poznaje wstrząsającą prawdę o swoim pochodzeniu. Po śmierci Setiego Ramzes zostaje nowym faraonem. W dość krótkim czasie odkrywa tajemnicę swojego przybranego brata i wypędza go z kraju. Wędrując przez pustynię Mojżesz spotyka Seforę, z którą potem bierze ślub. Po dziesięciu latach, podczas których Ramzes rozbudowuje potęgę Egiptu, Mojżeszowi ukazuje się Bóg, który powierza mu misję wyprowadzenia Hebrajczyków z niewoli. Film ten z pewnością zaciekawi każdego widza. Jest pełen akcji i ciekawych historii.Reżyseria - Ridley Scott
Scenariusz - Steven Zoillian, Adam Cooper, Bil Collage, Jeffrey Cain
Gatunek filmowy - dramat
Produkcja - Hiszpania, USA, Wielka Brytania
Premiera - Polska: 9 stycznia; świat: 3 grudnia 2014 r.

Film trwa 2 godz. i 30 min.

7. UPROWADZONA 3 - Ryana Millsa nikomu przedstawiać nie trzeba. Od lat oczyszcza świat z najbardziej zwyrodniałych szumowin. Przestępcy już kilka razy próbowali go za to ukarać i za każdym razem przypłacali to życiem. Tym razem zaatakują wyjątkowo boleśnie. Gdy jego ukochana żona zostanie zamordowana, a podejrzenie padnie na niego, Bryan znów będzie musiał zrobić użytek ze „swych wyjątkowych umiejętności”, by dorwać winnych, oczyścić się z zarzutów i przede wszystkim ochronić najdroższą córkę. 

Liam Neeson powraca do roli, która uczyniła z niego ikonę kina akcji. Bryan Mills to emerytowany agent CIA, który w „Uprowadzonej” Pierre'a Morela, jednym z największych hitów 2008 roku, wykorzystywał swoje „wyjątkowe umiejętności”, aby uratować porwaną przez nieznanych sprawców córkę. Dość nadmienić, że Mills nie cofnął się przed niczym, aby wymierzyć sprawiedliwość na ludziach, którzy zaatakowali jego rodzinę, a widzowie na całym świecie kibicowali mu w tej brutalnej vendetcie, nawet – a może w szczególności – gdy były agent przekraczał granice prawa. Film zarobił na całym świecie 224 miliony dolarów.
Uprowadzona 2” Oliviera Megatona („Colombiana”, „Transporter 3”), nakręcona cztery lata później kontynuacja losów Bryana Millsa i jego rodziny, stała się równie wielkim hitem. Za scenariusz odpowiadali ponownie Robert Michael Kamen oraz Luc Besson, który zajął się również produkcją. Twórcy słusznie zauważyli, że filmowy potencjał Bryana Millsa nie został jeszcze wyczerpany, ponieważ widzowie zżyli się z tym nadopiekuńczym ojcem, który musiał poruszyć niebo i ziemię, żeby odzyskać ukochaną córkę. Emocje targające Millsem potrafił zrozumieć nie tylko każdy rodzic, ale po prostu każda osoba, która kiedyś kogoś mocno kochała.Reżyseria - Olivier Megaton
Scenariusz - Luc Besson, Robert Mark Kamen
Gatunek filmowy - sensacyjny
Produkcja - Francja
Premiera - Polska: 9 stycznia; świat:16 grudnia 2014 r.

Film trwa 1 godz. i 50 min.

8. DZWONECZEK I BESTA Z NIBYLANDIIJelonka, beztroska i utalentowana wróżka świata zwierząt, zaprzyjaźnia się z ogromną bestią i sprowadza ją do Przystani Elfów. Nie wszystkim ten pomysł się podoba.
Reżyseria - Steve Loter
Gatunek filmowy - animacja/przygodowy
Produkcja - USA
Premiera - Polska: 16 stycznia; świat:12 grudnia 2014 r.

Film trwa 1 godz. i 16 min.

9. HAKER Film podąża tropem skazanego na pobyt w więzieniu federalnym hakera Nicholasa Hathawaya (Chris Hemsworth), który będąc na specjalnej przepustce wraz ze swoimi amerykańskimi i chińskimi partnerami usiłuje zidentyfikować międzynarodową siatkę przestępców internetowych z Los Angeles, Hong Kongu, Perak, Malezji i Dżakarty. Kiedy jednak Hathaway zbliża się do celu, hakerzy stają się świadomi jego obecności i stawka staje się bardziej osobista.
Reżyseria - Michael Mann
Scenariusz - Morgan Davis Foehl
Gatunek filmowy - kryminał
Produkcja - USA
Premiera - Polska: 16 stycznia; świat: 15 stycznia

Film trwa 1 godz. i 40 min.

10. MISJA GWIAZDAKarl wcale nie chce się przeprowadzać do Kopenhagi. Mama dostała pracę w stolicy i musi tam jechać! Bo czy ktoś kiedykolwiek bierze pod uwagę co myśli i czuje 12-letni chłopak? Karl czuje się obco w wielkim, wielokulturowym mieście, a w nowej szkole trudno zawiązać mu przyjaźnie. Kiedy sytuacja wydaje się być beznadziejna, chłopcu postanawia pomóc jego rówieśniczka- Sawsan. Wygadana muzułmanka uczy go przetrwania w szkole i mieście. Karl wkrótce odkrywa ogromny talent i tajemnicę Sawsan. Pomimo zakazu rodziców, dziewczyna zgłosiła się na konkurs piosenki do telewizyjnego talent show i dostała się do finału! Karl opracowuje tajny plan, by jego przyjaciółka mogła wziąć udział w finale. Karl i Sawsan łączą siły we wspólnej misji, bo czego nie robi się dla prawdziwej przyjaźni!
Reżyseria - Martin Miehe - Renard
Scenariusz - Martin Miehe - Renard, Gitte Løkke-gaard
Gatunek filmowy - familijny
Produkcja - Dania
Premiera - Polska: 16 stycznia; świat: 21 marca 2013 r.

Film trwa 1 godz. i 35 min.

11. GRA TAJEMNIC przedstawia pasjonującą, prawdziwą historię niezwykle utalentowanego Alana Turinga, brytyjskiego matematyka, który w kluczowym momencie II wojny światowej złamał niemiecki kod Enigma. W rolach głównych występują fenomenalny Benedict Cumberbatch („Sierpień w hrabstwie Osage”, serial „Sherlock”) oraz nominowana do Oscara Keira Knightley („Duma i uprzedzenie”).

Zespół najbardziej utalentowanych ludzi na świecie pracuje pod okiem genialnego Alana Turinga nad złamaniem skomplikowanego kodu, którym posługują się naziści. Ich niesamowite dokonania, oparte częściowo na pracy polskich naukowców, pozwalają położyć kres najbardziej okrutnej wojnie w historii dużo wcześniej, niż wydawało się to możliwe. Po tych wydarzeniach Turing w blasku chwały przystępuje do badań, których efektem będzie największa rewolucja naszych czasów – powstanie komputera. Mimo niesamowitych zasług, ekscentryczny geniusz wpadnie w poważne kłopoty, które doprowadzą do nieoczekiwanego zwrotu w tej fascynującej historii.
Reżyseria - Morten Tyldum
Scenariusz - Graham Moore
Gatunek filmowy - dramat biograficzny
Produkcja - USA, Wielka Brytania
Premiera - Polska: 16 stycznia; świat: 29 sierpnia 2014 r.

Film trwa 1 godz. i 53 min.

12. WKRĘCENI 2Kontynuacja filmu "Wkręceni". Przyjaciele Tomka "Szyi" Zarównego (Paweł Domagała) rozjechali się po świecie, a on jako jedyny został w rodzinnym mieście. Podczas pracy mężczyzna poznaje przypadkowo Klementynę (Małgorzata Socha). Kobieta postanawia zabrać go na kilka dni do Warszawy, na co Szyja godzi się bez wahania. Niestety Tomek ma żonę, Jadźkę (Barbara Kurdej-Szatan), która za wszelką cenę chce sprowadzić męża do domu.
Reżyseria - Piotr Wereśniak
Scenariusz - Piotr Wereśniak
Gatunek filmowy - komedia
Produkcja - Polska
Premiera - Polska i świat: 16 stycznia 

Film trwa 1 godz. i 35 min.

13. CARTE BLANCHEKacper (Andrzej Chyra), uwielbiany przez uczniów nauczyciel historii z lubelskiego liceum, zaczyna stopniowo tracić wzrok. Diagnoza lekarska nie pozostawia złudzeń. Mężczyźnie, z powodu wady genetycznej, grozi trwała ślepota. Początkowo załamany, ostatecznie postanawia ukryć przed przełożonymi problemy zdrowotne, aby zachować pracę i doprowadzić do matury swoich uczniów. Jedynym powiernikiem tajemnicy nauczyciela zostaje jego najlepszy przyjaciel Wiktor (Arkadiusz Jakubik). Kacper, zmagając się z nową sytuacją i nowymi wyzwaniami, nawiązuje bliską przyjaźń z koleżanką z pracy (Urszula Grabowska) i próbuje pomóc zbuntowanej uczennicy, Klarze (Eliza Rycembel), która ukrywa swój własny sekret.


Reżyseria - Jacek Lusiński
Scenariusz - Jacek Lusiński
Gatunek filmowy - dramat/obyczjowy
Produkcja - Polska
Premiera - Polska: 23 stycznia; świat: 12 stycznia.

Film trwa 1 godz. i 46 min.

2 komentarze:

Perfekcyjny Poradnik Pani Domu pisze...

Carte Blanche polecam z całego serca! Zawiodłam się natomiast na Dużych Oczach, Kocham Burtona, ale film nie należał do dobrych !:(

KuLtUrAlNiE AGA pisze...

Przymierzam się też do książki Carte Blanche i potem obejrzę film:)